Gratis

COST ESTIMATOR - Bucharest

STRABAG SRL

Candidatul Ideal

For our expansive civil endeavors, we are currently seeking a skilled Cost Estimator specialized in Building and Turnkey Construction Engineering for a 6-month engagement, with potential for further extension:
  • Completed technical education – Civil Engineer or Architect
  • Work experience in a comparable position
  • Very good computer skills and good command of computer applications in the construction business like MS-Office, AUTOCAD
  • Ability to work with international calculation programs (ITWO); knowledge of local calculation program is an advantage
  • Fluent in English; German is an advantage, but not a requirement
  • Experience as a Cost Estimator in a similar position
  • Conceptual thinking, teamwork skills, cost awareness as well as structured mode of Operation.

Descrierea jobului

  • Handling on ambitious building projects in building and turnkey construction taking into account economic and technical objectives in collaboration with the Area Manager and the Sub-Division Manager
  • Tendering and preparation of cost estimations on your own responsibility in collaboration with internal and external experts
  • Evaluation of tender documents and preparation of specific proposals and alternatives (value engineering)
  • Presenting the offer in front of the Client
  • Quantity survey works in line with General Contractor offers
  • Preparation and participation in award of contract with subcontractors and suppliers
  • Transferring information from the tender process to the execution team.

Descrierea companiei

STRABAG

Progresul începe cu noi.

Aproape 79.000 de oameni lucrează în STRABAG, în peste 700 de locații din întreaga lume, pentru progres. Proiectele noastre sunt unice și cu o individualitate puternică, la fel ca fiecare dintre noi. De la construcții și inginerie structurală, construcții de drumuri și inginerie civilă, construcții de poduri și săpături de tuneluri, dezvoltare de proiecte, producție de materiale de construcții sau managementul clădirilor - gândim în perspectivă și ne propunem să devenim cel mai inovator și durabil grup de tehnologie în construcții din Europa. Oportunități egale de șanse, diversitatea și incluziunea sunt părți integrale a ceea ce suntem și este modul nostru de operare. Lucrăm împreună ca parteneri pentru a finaliza proiecte cu succes și pentru a crește odată cu noile provocări. Împreună realizăm lucruri mari.

Construiește-ți viitorul alături de noi!

Aplică acum pentru a deveni parte din echipa noastră.

Publicat 5 Apr. 2024 Reactualizat 5 Apr. 2024 Expiră 5 Mai 2024