Gratis

Controlor Financiar Asigurari

TRUST BROKERS

Candidatul Ideal

Experienta:
-experienta in domeniul financiar >3 ani
-experienta in domeniul asigurarilor constituie un avantaj

Cunostinte:
-Studii superioare finalizate in domeniul economic/financiar
-Cunostinte avansate in utilizarea functiilor din Excel: VLOOKUP si PIVOT,
-Cunostinte in utilizarea aplicatilor IT de genul ERP
-Cunostinte avansate de utilizare Word, internet browsing, e-mail
-Limba engleza nivel mediu

Competente:
-Atentie la detalii, analitic, meticulos, spirit de observatie
-Abilitatea de a munci in echipa
-Ablilitati de comunicare eficienta, oral si in scris
-Prioritizarea activitatilor si de gestionarea eficienta a timpului
-Capacitatea de a respecta termene limitaCapacitatea de a fi proactiv, flexibil, open-minded

Descrierea jobului

Saptamanal:
Verifica politele emise si politele anulate confruntand informatiile primite (sau extrase) de la asiguratori cu cele din evidentele proprii ale Trust Brokers
Se informeaza referitor la noutatile legislative si informeaza toti angajatii referitor la acestea
Instiinteaza brokerii si asistentii in brokeraj despre ratele ajunse la scadenta si neincasate

Lunar:
Descarca din aplicatiile asiguratorilor rapoartele privind incasarile pe polite si le reconciliaza cu aplicatia 24 Broker. Pe baza informatiilor referitoare la incasarile pe polite, reconciliaza comisioanele cu asiguratorii
Emite facturile de comision impreuna cu anexele acestora si le trimite catre asiguratori
Emite desfasuratoarele de comision pentru fiecare asistent de brokeraj si le trimite catre acestia
Verifica corectitudinea datelor facturate de catre colaboratorii companiei (asistentii in brokeraj) si le transmite catre dep financiar pentru achitare
Calculeaza gradul de indeplinire a obiectivelor lunare individuale pentru fiecare broker si transmite catre dep HR valoarea bonusurilor ce trebuie achitate.
Transmite coordonatorului dep vanzari rapoartele cu gradul de indeplinire a obiectivelor lunare individuale pentru fiecare broker
Verifica scadentele si expirarile confruntand informatiile primite de la asiguratori cu cele din evidentele proprii ale Trust Brokers
Verifica politele emise si neachitate confruntand informatiile primite de la asiguratori cu cele din evidentele proprii ale Trust Brokers
Efectueaza la cerere raportari pentru management

Trimestrial sau ocazional:
Intocmeste raportarile ASF, le incarca in platforma web ASF si le transmite letric catre ASF
Actualizeaza evidenta statistica a procentelor de comision pe toate tipurile de asigurari si pentru toti asiguratorii
Tine evidenta actelor aditionale referitoare la majorarile temporare de comision si anunta cu minim 30 de zile inainte de expirarea acestora, directorul de vanzari si directorul general
Verifica prevederile contractelor de colaborare cu asiguratorii si cu asistentii in brokeraj si armonizeaza prevederile din acestea cu regulamentele si fluxurile interne ale Trust Brokers
Reconcilieaza cu societatile de asigurare soldurile restante la finalul fiecarui trimestru
Tine evidenta registrului unic de petitii
Instruieste angajati in vederea aplicarii si respectarii procedurii de prevenire si combatere a spalarii banilor
Indeplineste atributiile de Ofiter de Protectie a Datelor
Anuleaza si/sau rezilieaza politele de asigurare si chitantele in sistemul de gestiune in urma reconcilierii cu asiguratorii
Corecteaza datele operate eronat in sistem de catre brokeri
Tine evidenta corespondentei: intrari si iesiri

Trust Brokers ofera clientilor o gama larga de servicii financiare: asigurari auto, leasing financiar si credit auto.

Publicat 7 Mart. 2024 Reactualizat 6 Apr. 2024 Expiră 6 Apr. 2024