Gratis

CONTABIL SENIOR

SC FIROS SA

Candidatul Ideal

  • bune cunostinte in domeniul financiar- contabil (OMFP 1802/2014);
  • persoana serioasa, organizata, orientata catre atingerea obiectivelor, capabila sa se incadreze in termene limita;
  • foarte bune abilitati de lucru cu soft -uri de contabilitate (diverse ERP);
  • bune abilitati de lucru in excel;
  • capacitate de comunicare eficienta si corecta;
  • experienta in contabilitatea societatilor de productie si comert;
  • experienta anterioara in domeniul contabilitatii de minim 3 ani;
  • absolvent/a a unor studii in domeniul financiar-contabil; atitudine pozitiva si orientare catre rezolvarea problemelor
  • fire deschisa, comunicativa, cu atitudine proactiva si implicare in activitatea societatii

Descrierea jobului

Activitatea in cadrul societatii va consta in:
  • inregistrarea in contabilitate a operatiunilor cronologic si sistematic, conform prevederilor legale in vigoare, la momentul efectuarii acestora, be baza documentelor justificative ;
  • verificarea documentele justificative primite in vederea inregistrarii, conform reglementarilor legale in vigoare; urmarirea respectarii procedurilor interne de emitere facturi (comenzi, oferte, contracte);
  • inregistrarea si/sau verificarea rapoartelor de productie- colaborarea cu departamentele corespunzatoare;
  • inregistrarea mijloacelor fixe solicitand documentele legale pentru inregistrarea acestora: PV receptii, PIF, facturi, situatii lucrari, etc- colaborarea cu directorul tehnic;
  • tinerea evidentei si inregistrarea in contabilitate a sumelor de plata in legatura cu impozitele si taxele locale si pastreaza legatura cu DITL (Directia de impozite si taxe locale);
  • inregistrarea facturilor de prestari servicii si facturi de achizitii bunuri;
  • verificarea jurnalelor de vanzari si a celor de cumparari; realizarea decontului de TVA si verificarea SAF-T dupa procedurile interne ale societatii, sub coordonarea directorului economic;
  • tinerea evidentei veniturilor si a cheltuielilor in avans si repartizarea lunara a cestora;
  • tinerea evidenta in excel a diverselor tipuri de tranzactii (parc auto, urmarire facturi utilitati/ diversi prestatori, etc);
  • realizarea de confruntari de solduri cu partenerii si reconcilierea soldurilor in caz de diferente;
  • verificarea modalitatii de acordare a discounturilor/ bonusurilor catre clienti precum si a celor primite de la furnizorii societatii;
  • participarea la inventarierea generala a patrimoniului si la prelucrarea rezultatelor;
  • verificarea reconcilierii dintre situatiile analitice cu cele sintetice (clienti, furnizori, casa, banca, stocuri, imobilizari, etc);
  • realizarea operatiunilor de descarcare de gestiune afente aferente stocurilor si verificarea preturilor de gestiune;
  • verificarea modului de intocmire a actelor in legatura cu importurile si sau achititiile intracomunitare de bunuri;
  • participarea la pregatirea situatiilor specifice solicitate de catre echipa de audit;
  • colaborarea cu celelelte departamente din cadrul societatii in vederea indeplinirii sarcinilor de serviciu;
  • alte lucrari specifice contabilitatii, in colaborare cu colegii din dep. financiar- contabil si conform fisei postului
BENEFICII:
  • bonuri de masa ;
  • prime de Craciun, Paste, 8 Martie;
  • salariu competitiv, corelat cu nivelul volumului de munca si cu gradul de realizare a sarcinilor
  • alte beneficii

FIROS S.A. este o importanta societate producatoare de materiale de constructii cu sediul in Bucuresti, Sector 6.

Publicat 28 Mart. 2024 Reactualizat 27 Apr. 2024 Expiră 27 Apr. 2024