Gratis

Contabil Senior

Bentz Accounting Administration

Candidatul Ideal

- Studii superioare finalizate in domeniul economic;
- Experienta de minim 4 ani experienta pe un post similar;
- Cunostinte solide privind legislatia financiar-contabila;
- Capacitate de analiza si sinteza;
- Putere de decizie si asumarea responsabilitatii;
- Abilitati de coordonare, comunicare si lucru in echipa.

Descrierea jobului

​- Planifica, conduce si coordoneaza activitatea departamentului de contabilitate;
- Asigura acuratetea si conformitatea cu legislatia in vigoare a situatiilor financiare anuale si a raportarilor semestriale si se asigura de depunerea acestora in termenul legal;
-Intocmire, depunere situatii finaciare lunare, dar si anuale
- Mentinerea unui sistem de control intern adecvat cu privire la activitatea departamentului contabilitate;
- Realizarea rapoartelor solicitate de management;
- Asigura evaluarea si dezvoltarea profesionala a personalului din subordine.
-Intocmire bilanturi finale de lichidare
-Depunere declaratii salariati
Primeste si verifica documentele primare in sensul constatarii respectarii prevederilor legale in ceea ce priveste modul de intocmire al acestora;
Analizeaza exactitatea si cronologia activitatii economice documentele societatii si sesizeaza eventualele neconcordante si/sau nerespectari ale prevederilor legale in vigoare;
Verifica periodic concordanta soldurilor inregistrate pentru creantele si obligatiile societatii prin concilierea cu partenerii acestora;
Urmareste respectarea principiilor contabile si ale evaluarii patrimoniului (prudentei, permanentei metodelor, continuitatii activitatii, independentei exercitiului, intagibilitatii bilantului de deschidere, necompensarii);
Raspunde de corectitudinea inregistrarilor contabile efectuate in aplicatia informatica;
Urmareste si verifica inregistrarea in parametrii functionali a aplicatiilor de gestiune si contabilitate, cu respectarea prevederilor legale in vigoare privind tinerea evidentelor contabile si alte norme;
Indosarierea si pastrarea in ordine cronologica a documentelor de lucru (facturi, deconturi, declaratii lunare catre organismele statului, contracte, note contabile manuale etc);
Intocmirea corecta a documenteleor primare, facturi, NIR-uri, chitante, bilete la ordin.
Operatiuni de verificarea stocurilor la inchiderea lunii;
Efectueaza inregistrari in fisiere extracontabile;
Efectueaza rapoarte interne;
Participa la activitatile de inchidere de luna/an;

Suntem firma de contabilitate membra CECCAR, cu o echipa tânăra și dinamica, ne plac automatizarile și sa ne facem munca usoara. Tinem foarte mult la calitatea lucrarilor pe care le efectuam si la a fi partenerul clientului, nu operatori de date.
Publicat 6 Mart. 2024 Reactualizat 5 Apr. 2024 Expiră 5 Apr. 2024