Gratis

CONTABIL SEF

S.C. FRIGORIFER S.A. Tulcea

Candidatul Ideal

Candidatul ideal pentru postul de Contabil Sef ar trebui să fie organizat, atent la detalii și să aibă o bună înțelegere a principiilor contabile și a regulilor fiscale. Un contabil eficient trebuie să fie capabil să gestioneze responsabilități multiple și să fie orientat către rezolvarea problemelor. O descriere detaliată a calităților și abilităților pe care le-ar trebui să le aibă un candidat ideal :
Experiență și educație: Candidatul ar trebui să aibă o diplomă în contabilitate sau într-un domeniu similar și o experiență relevantă în contabilitate sau într-un post similar. Cunoștințele solide în domeniul contabilității, inclusiv cunoștințe în utilizarea software-urilor contabile, sunt esențiale.

Competențe contabile: Candidatul ar trebui să aibă o înțelegere profundă a principiilor contabile și a regulilor fiscale relevante. Aceasta ar include capacitatea de a ține evidența corectă a tranzacțiilor financiare, de a pregăti declarațiile financiare și de a calcula impozitele.

Abilități analitice: Un contabil eficient ar trebui să fie capabil să analizeze datele financiare pentru a identifica tendințe, discrepanțe sau anomalii și să ofere soluții pentru problemele identificate.

Precizie și atenție la detalii: În domeniul contabilității, chiar și cele mai mici erori pot avea consecințe semnificative. Candidatul ideal ar trebui să fie extrem de atent la detalii și să aibă capacitatea de a lucra cu precizie într-un mediu cu termene limită strânse.

Abilități de comunicare: Capacitatea de a comunica eficient, atât verbal cât și în scris, este esențială pentru a colabora cu colegii, clienții și autoritățile fiscale. Un contabil ar trebui să poată explica aspecte contabile complexe într-un mod simplu și accesibil.
Etica profesională, Adaptabilitate, Abilități tehnologice, Spirit de echipă.

Descrierea jobului

-Foarte bune cunostinte de legislatie financiar contabila si fiscala (Lg.82/1991 republicata, OMFP 1802/2014, Cod Fiscal, OMFP 2634/2015, Lg.2861/2009)
-Experienta de minim 10 ani intr-o companie cu activitate de productie
-Experienta in intocmirea si transmiterea declaratiilor la ANAF (D100, D112, D300, D390, D394, D101, SAF-T, e-Factura), Mediu, Statistica
-Experienta in intocmirea situatiilor financiare (Bilant, note explicative)
-Certificare de Expert contabil
-Cunostinte EXCEL, WORD
Pachetul salarial dar si alte beneficii se vor discuta la interviu.

Descrierea companiei

Fresh - Quality - Experience

Publicat 11 Apr. 2024 Reactualizat 11 Apr. 2024 Expiră 11 Mai 2024