Gratis

Consultant Tehnic Vanzari

Manpower Romania

Candidatul Ideal

Manpower Group Romania cauta un Consultant Tehnic Vanzari , pentru unul din clientii, furnizor de top în distribuția de balustrade din sticlă și inox, alături de piese, garnituri, balamale și alte accesorii necesare.

Profilul candidatului:
  • Studii superioare în domeniul tehnic (Politehnica/ Constructii) sau similar reprezintă un avantaj;
  • Experiență anterioară în vânzări, preferabil în domeniu;
  • O bună cunoastere a pachetului MS Office (Excel, Word);
  • Abilități excelente de comunicare și negociere pentru a interacționa eficient cu clienții și departamentele interne;
  • Orientare către rezultate și capacitatea de a lucra într-un mediu dinamic și competitiv;
  • Capacitatea de a fi atent la detalii și de a gestiona eficient timpul;
  • Abilitatea de a fi flexibil și adaptabil la schimbările din piață și la nevoile variate ale clienților.

Descrierea jobului

Responsabilități:
  • Consilierea clienților în selecția produselor potrivite, în funcție de nevoile și specificațiile acestora
  • Analizarea solicitărilor clienților și identificarea soluțiilor optime, inclusiv propunerea de alternative sau produse înlocuitoare;
  • Elaborarea ofertelor comerciale conform cerințelor și specificațiilor clienților, având în vedere disponibilitatea și compatibilitatea produselor.;
  • Înregistrarea comenzilor în ERP Navision și monitorizarea statusului acestora;
  • Comunicarea activă cu departamentul de achiziții pentru a verifica stocurile disponibile și pentru a propune alternative în cazul în care anumite produse nu sunt disponibile;
  • Gestionarea relației cu clienții existenți pentru a asigura satisfacția și fidelizarea acestora, oferind suport și soluții personalizate;
  • Monitorizarea și analizarea pieței pentru identificarea tendințelor și oportunităților de creștere, contribuind la dezvoltarea și implementarea strategiilor de vânzare eficiente;
  • Prezentarea produselor și serviciilor într-un mod profesionist și persuasiv, evidențiind avantajele și beneficiile acestora în raport cu nevoile clienților.

Descrierea companiei

Welcome to a world of opportunity. Welcome to Manpower!

Are you looking for new and exiciting career challenges? Manpower helps you take the right street on the road to success!

Find the answer to your hiring challenges - see who's looking for your skills! Register now at www.manpower.ro!

ManpowerGroup Romania is one of the leaders in innovative workforce solutions, creating and delivering services that help clients meet their business and workforce objectives while enhacing their competitiveness.

ManpowerGroup is present in Romania since 2003, with branches in Bucharest, Timisoara, Brasov, Cluj-Napoca, Iași, Craiova, Ploiești and Pitești.

For more information, you can access www.manpower.ro or visit our visit us on Facebook at ManpowerGroup Romania.

Publicat 14 Mart. 2024 Reactualizat 13 Apr. 2024 Expiră 13 Apr. 2024