Gratis

Consilier Juridic

Credex IFN SA

Candidatul Ideal

  • Gandire analitica si abilitati de rezolvare a problemelor;
  • Spirit de observatie, atentie sporita la detalii;
  • Abilitati de organizare si planificare, in special prioritizarea activitatii si urmarirea cu consecventa a indeplinirii sarcinilor incredintate in conditii optime de timp;
  • Autonomie in rezolvarea sarcinilor incredintate;
  • Excelente abilitati de comunicare si relationare, lucru in echipa;
  • Abilitati de analiza si sinteza a informatiei, corectitudine;
  • Orientare catre rezultate si solutionarea problemelor;
  • Capacitatea de a se concentra pe realizarea mai multor sarcini in acelasi timp;
  • Transparenta in abordare, flexibilitate, creativitate si capacitatea de a face propuneri concludente si de a lua decizii importante in timp scurt;
  • Responsabilitate, rabdare, calm

Descrierea jobului

  • Asigura consultanta si asistenta de specialitate pentru departamentele societatii, in diverse materii de drept;
  • Are cunostinte temeinice despre ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀legislatia din domeniul financiar-bancar si protectiei datelor personale
  • Informează conducerea societatii cu privire la modificările legislative cu impact asupra activitatii societății;
    Realizeaza diverse cercetari juridice pe diverse subiecte de ordin general sau specific activitatii societatii;
    Gestioneaza litigiile societatii de orice natura si asigura reprezentarea si apararile in fata instantelor de judecata precum si a altor institutii;
  • Concepe, redactează, revizuiește, participa la negocierea contractelor societatii cu clientii si colaboratorii externi;
  • Pregateste drafturile documentelor/contractelor potrivit solicitărilor superiorului direct;
  • Verifica legalitatea documentelor cu caracter juridic primite spre avizare;
  • Participa activ la intocmirea documentatiei necesare desfasurarii activitatii societatii;
  • Intocmeste actele si indeplineste formalitatile prevazute de lege in cazul modificarii actului constitutiv, inregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comertului, Administratia Financiara, Directiile de Impozite si Taxe, OCPI, Primarii, etc.;
  • Participa activ la solutionarea problemelor aparute in activitatea societatii din punct de vedere legal, identificarea riscurilor si a expunerii societatii cu privire la tranzactii, dispute si litigii;
  • Concepe, revizuieste raspunsuri formulate la solicitarile autoritatilor publice (Politie, Tribunale/Judecatorii, ANPC, BNR, CNCD, ANSPDCP, etc)
  • Asigura comunicarea din punct de vedere juridic cu partenerii contractuali, cu clientii societatii, cu birourile notariale, etc.;
  • Raspunde de pastrarea confidentialitatii informatiilor la care are acces;
  • Centralizeaza, prelucreaza si prezinta evidente statistice sau informari/comunicari cu un anumit specific si intocmeste raportarile necesare catre conducerea companiei cu privire la aria de activitate;

Credex IFN este o companie de credite de consum, cu capital 100% romanesc, infiintata in cursul anului 2018. Parte a grupului ALTEX, alaturi de alte companii ce activeaza in domeniul serviciilor financiare (Credex Broker, Credex Pay, Phyre Romania), Credex IFN ofera o gama larga de produse de creditare, punand la dispozitia clientilor sai sisteme de finantare flexibile, perfect adaptate nevoilor lor.

Cu un colectiv tanar si entuziast ne dorim sa ajungem un jucator de top pe piata creditelor de retail din Romania.

Publicat 15 Mai 2024 Reactualizat 12 Iun. 2024 Expiră 14 Iun. 2024