Gratis

CONSILIER JURIDIC

Societatea Nationala De Radiocomunicatii Sa Bucuresti Sucursala Directia Radiocomunicatii Cluj

Descrierea jobului

Societatea Națională de Radiocomunicații S.A. - Sucursala Direcția Radiocomunicații Cluj, organizează la Sediul Direcției Radiocomunicații Cluj în data de 09.05.2024 ora 12.00, concurs extern pentru ocuparea postului vacant de:

CONSILIER JURIDIC în cadrul COMPARTIMENTULUI JURIDIC
Dosarul de înscriere la concurs se depune la secretariatul unităţii, Sucursala Direcţia Radiocomunicaţii Cluj din Municipiul Cluj-Napoca, Str. Fagului nr. 2 sau documentele scanate se vor trimite prin e-mail la adresa carmen.lotei@radiocom.ro pănă la data de 30.04.2024 ora 12.00, concursul va consta din proba scrisă si interviu (vor fi chemaţi la interviu candidaţii care promovează proba scrisă);
În vederea participării la concurs, dosarul de înscriere va conţine în mod obligatoriu următoarele documente:
1. Scrisoarea de intenţie;
Curriculum vitae;
Condiţii de participare:
Titlul postului: Consilier juridic
Tip post: Full time
Felul contractului: perioadă determinată de 2 ani – cu o perioadă de probă de 30 de zile;
Nivel carieră: de minim 5 ani în domeniul juridic;
Locatie: Sediul Sucursalei Direcția Radiocomunicații Cluj – Cluj Napoca, str. Fagului nr. 2.

Descrierea postului:
Elaborează, avizează şi răspunde de lucrările cu caracter juridic, de dosarele administrate;
Elaborează şi colaborează cu compartimentul de specialitate la întocmirea contractelor comerciale, civile, a contractelor de muncă;
Avizează din punct de vedere al legalităţii, la cererea conducerii sucursalei, convenţiile, contractele şi oricare alte documente prin care Societatea intră în raporturi juridice cu terţi şi care angajează răspunderea patrimonială;
Avizează din punct de vedere al legalităţii, la cererea conducerii sucursalei, măsurile luate în desfăşurarea activităţii şi care antrenează răspunderea disciplinară şi patrimonială a salariaţilor;
Asigură în baza delegaţiei emisă de conducerea sucursalei/ societăţii reprezentarea şi apără interesele societăţii în faţa instanţelor judecătoreşti, arbitrajului, a parchetelor de pe lângă instanţe, notarilor publici, a altor organe ale administraţiei publice centrale şi locale;
Formulează cereri şi răspunsuri la sesizarea compartimentelor de specialitate în baza documentelor întocmite de acestea şi cu acordul conducerii;
Intocmește rapoarte de activitate periodice, situații, raportări, la solicitarea șefilor ierarhici,
Studiază actele normative publicate şi transmite compartimentelor funcționale informaţii cu privire la apariţia şi conţinutul acestora;- Rezolvă sub aspect juridic cererile şi orice document repartizat de șefii ierarhici;
Participă în comisiile pe domeniile la care, prin lege, participarea este obligatorie.
Cerinţe:
Studii superioare juridice cu diplomă de licență;
Experienţă în specialitate de minim 5 ani ;
Cunoştinţe avansate în domeniu specific de activitate;
Cunoştinţe operare PC, Word, Excel, programe legislative, navigare Internet;
Examen de definitivat ȋn profesia de consilier juridic promovat conform Legii nr. 514/2003 privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic,
Limba engleză nivel mediu sau avansat;
Carnet conducere cat. B;
Flexibilitate pentru program prelungit, pentru deplasări în teritoriu;Candidaţii care nu realizeza minimum media 8,00 la concurs, din care minim nota 7 la proba scrisă, sunt declaraţi respinşi.

:1. Legea nr. 514/ 2003 privind organizarea și exercitarea profesiei de consilier juridic si Statutul profesiei de Consilier juridic
2. Legea nr. 287/ 2009 privind Codul Civil;
7. H.G. nr. 395/ 2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/ 2016 privind achiziţiile publice, actualizata;
9. Legea nr. 22/ 1969privind angajarea gestionarilor, constituirea de garanţii şi răspunerea în legătură cu gestionarea bunurilor agenţilor economici, autorităţilor sau instituţiilor publice.

Activitatea presupune şi cunoştinţe din domenii precum:
Constituția Romȃniei, republicată; Legea nr. 26/ 1990 privind Registrul Comertului s.a. acte normative privind inregistrarile in Registrul Comertului; Codul Penal, Codul de procedura penala; Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ, cu modificările și completările ulterioare s.a.

Publicat 8 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 8 Mai 2024