Gratis

Consilier juridic

SOCIETATE CIVILA PROFESIONALA DE EXECUTORI JUDECATORESTI

Candidatul Ideal

Candidatul ideal este o persoană activă, organizată, care deţine minime cunoștințe și abilități de operare Microsoft Office.
Experienţa în cadrul unui birou de executori judecătoreşti pe o poziţie de consilier juridic şi cunoaşterea aplicaţiei Zenic Executor reprezintă un avantaj.

Descrierea jobului

PRINCIPALELE RESPONSABILITĂŢI
– gestionează portofoliul de dosare alocat de către executorul judecătoresc sau superiorul ierarhic desemnat de executorul judecătoresc;
– emite şi comunică toate actele, documentele precum şi corespondenţa din dosarele alocate cu respectarea dispoziţiilor legale legate de forma şi conţinutul acestora, cu respectarea termenelor procedurale;
– efectuează toate formele de publicitate solicitate de lege pentru procedura de executare silită;
– efectuează verificări periodice ale debitorilor urmăriţi pentru identificarea bunurilor cu care aceştia figurează. Întreprinde toate demersurile necesare pentru urmărirea tuturor bunurilor aflate în patrimoniul debitorilor şi recuperarea cu celeritate a creanţei urmărite;
– păstrează relaţia directă cu debitorii din dosarele gestionate, obţine de la aceştia toate informaţiile legate de bunuri, venituri, documente de proprietate, etc, încheie angajamente de plată cu acordul prealabil al creditorului;
– monitorizează încasările din dosarele gestionate, plăţile efectuate de către debitori şi respectarea angajamentelor de plată, identifică noi soluţii pentru recuperarea rapidă şi integrală a creanţelor urmărite;
– monitorizează zilnic corespondenţa primită în dosarele gestionate, introduce în baza de date individuală răspunsurile primite şi decide cu privire la măsurile aplicabile în funcţie de situaţie;
– completează zilnic baza de date cu informaţiile despre operaţiunile zilnice efectuate sau modificările aduse în portofoliul instrumentat;
– transmite instanţelor şi altor entităţi abilitate de lege, în forma solicitată şi prevăzută de lege documentele solicitate din dosarele instrumentate;
– gestionează relaţia cu creditorul din punct de vedere al informărilor periodice legate de stadiul dosarelor de executare silită. Oferă creditorilor toate informaţiile solicitate în legătură cu procedura din dosarele gestionate, cu respectarea termenelor contractuale şi a formei de raportare stabilite cu aceştia.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită un CV la adresa de e-mail: neneci@dn-executori.ro .

Societatea Civilă Profesională de Executori Judecătorești “Dumitrache si Neneci”este condusă și coordonată de executorii judecătorești Neneci Constantin-Alexandru si Dumitrache Liliana Antonia-Magdalena , fiecare cu o vasta experienta în domeniul executării silite si al recuperării creanțelor. Societatea Civila Profesionala de Executori Judecatoresti “Dumitrache si Neneci” se bucura de o echipa solida de executori judecatoresti precum si de ajutorul unor colaboratori externi ai biroului, societăți de avocatură de renume, experți tehnici judiciari și notari publici cu o vastă experiență în domeniul de activitate, pregătiți să ofere soluții și servicii la cele mai înalte standarde.

Publicat 22 Mart. 2024 Reactualizat 22 Mart. 2024 Expiră 21 Apr. 2024