Gratis

Consilier Juridic Operational

SC Groupama Asigurari SA
2 poziții

Candidatul Ideal

Groupama Asigurări își mărește echipa de profesioniști!

Căutăm un coleg nou pentru echipa Juridic - Operațional. Dacă stabilitatea, colectivul și oportunitățile de dezvoltare ale unui lider de piață sunt obiectivele tale, atunci te invităm să aplici.

Căutăm Consilier Juridic Operațional cu:
  • ​studii juridice – obligatoriu;
  • experiență într-un post similar – minim 1 an;
  • specializare în domeniul financiar-bancar/asigurări;
  • bune abilitați de comunicare, relaționare și ascultare activă;
  • orientare către client și orientare colaborativă;
  • eficiență și îmbunatățire continuă;
  • agilitate și livrare de rezultate.

Descrierea jobului

Ce face Consilierul Juridic Operațional?
  • verifică legalitatea documentelor depuse la dosarul de daună și avizează dosarele de daună din punct de vedere juridic;
  • identifică dosarele de daună în vederea exercitării dreptului de regres, instrumentează dosare de regres și urmărește recuperarea regreselor;
  • reprezintă, prin delegare din partea superiorului direct, interesele companiei în fața instanțelor de judecată, organelor arbitrale, de urmărire penală și a altor organe de jurisdicție, a notarilor publici, precum și în raporturile cu persoanele juridice sau fizice în cauzele de interes general al societății, litigii de muncă, litigii comerciale, civile și contencios administrativ;
  • comunică către asigurați deciziile privind dosarele de daună (de respingere instrumentare/plată, aprobare instrumentare, aprobare preluare pe CASCO și RCA, propuneri de plată);
  • transmite deciziile și către departamentele/ direcțiile implicate;
  • inițiază în calitate de reprezentant al societății, acțiuni, plângeri, cereri și formulează acte procedurale specifice, în cadrul oricărui grad de jurisdicție în fața autorităților competente în scopul apărării și valorificării drepturilor societății, prin delegare din partea superiorului direct.

Groupama Asigurări face parte dintr-un grup internațional de asigurări și servicii financiare din Europa si este in prezent liderul pietei de asigurări din Romania. Grupul are o istorie de peste 100 de ani în Franța și a pătruns pe piața românească în anul 2007. Începând din 2018, Groupama a obținut în fiecare an certificarea Angajator de Top in Romania, acordată de Top Employer Institute din Olanda. La Groupama știm că succesul nostru este legat de motivaţia și performanța angajaților noștri iar de aceea investim constant în starea de bine, pregătirea și dezvoltarea oamenilor, având în vedere că aceștia sunt principala noastră resursă. Suntem o companie reală. Căutăm colegi la fel ca noi. Cu bune și cu rele.

Politica de confidentialitate: Protectia datelor dvs. cu caracter personal este deosebit de importanta pentru noi va rugam accesati Politica privind Caracterul Privat al Informatiilor la urmatorul link https://www.groupama.ro/politica-de-confidentialitate

Publicat 15 Mart. 2024 Reactualizat 14 Apr. 2024 Expiră 14 Apr. 2024