Publicat 21 Iun 2017 | Reactualizat 19 Iul 2017 | Expiră 23 Iul 2017

Consilier juridic (Echipa Suport Popriri)

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Rolul tau:

  • Asiguri respectarea cadrului legal in desfasurarea activitatii de infiintare/ ridicare/ suspendare a popriri, in situatia in care BCR are calitatea de tert poprit si a celei de instituire/ ridicare blocaje de insolventa.

Profilul tau:
  • Studii superioare juridice de lunga durata
  • Vechime minima in activitate-2 ani din care minim 1 an in institutii financiar-bancare
  • Cunostinte generale despre produsele si serviciile bancii si ale Grupului / toate produsele si serviciile bancare
  • Cunostinte despre piata bancara
  • Cunoasterea procedurilor de lucru, fluxurilor operationale specifice
  • Reglementari legale in domeniul bancar şi în celelalte domenii ale dreptului, în special al dreptului procesual civil şi fiscal
  • Analiza cerintelor clientilor

Descrierea jobului

Ce vei face:

  • Verifici din punct de vedere al legalitatii, toate documentele privind popririle infiintate de creditorii nebugetari si emiti aviz de legalitate in acest sens, conform instructiunilor de lucru;
  • Verifici, din punct de vedere al legalitatii, documentele care stau la baza solicitarilor de suspendare bugetare si nebugetare sau ridicare a popririlor nebugetare si emiti aviz de legalitate in acest sens, conform instructiunilor de lucru;
  • Verifici documentele primite de banca, care atesta starea de instituire/ suspendare/ ridicare insolventa/ faliment/radiere ale clientilor bancii, efectuezi verificari suplimentare necesare la RECOM sau in BPI, dupa caz si dispui in consecinta, conform instructiunilor de lucru;
  • Acorzi suport juridic pentru toate entitatile din banca privind aspecte generate de activitatea de popriri si de gestiune operationala a insolventelor;
  • Acorzi suport juridic cu privire la blocarea/ deblocarea debitorilor popriti sau fata de care a fost deschisa procedura insolventei;
  • Realizezi corespondenta cu executorii judecatoresti/ lichidatorii/ administratorii judiciari, in functie de informatiile existente in sistemul bancii;
  • Furnizezi informatiile necesare in litigiile in care BCR figureaza ca tert poprit, precum si in situatiile in care bancii ii sunt solicitate informatii legate de popriri/insolventa fata de plangerile formulate de persoanele interesate la ANPC/BNR;
  • Solutionezi reclamatiile, notificarile, etc., emise de clienti, organele de executare silita sau alte parti implicate in procedura de executare silita prin poprire;
  • Emiti opinii cu caracter general, aplicabile in cazuri similare izvorate din activitatea de infiintare a popririlor;
  • Centralizezi informatiile legate de clientii cu credite fata de care a fost deschisa procedura insolventei, in vederea raportarii acesteia la BNR;
  • Inregistrezi pe platforma IT portal toate adresele de sistare/suspendare/actualizare poprire nebugetare si notificarile de insolvente remise de unitatile teritoriale si primite de Biroul Popriri pe email.

Descrierea companiei

BCR, o super echipa
In echipa BCR, oportunitatile profesionale disponibile sunt la fel de impresionante ca si portofoliul nostru extensiv de produse si servicii. Suntem scoala de banking pentru tinerele talente. Suntem rampa de lansare pentru spiritele curajoase si inovatoare. Si incununam cu succes cariere deja consacrate.
Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania si include operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, pensiilor private si a bancilor de locuinte.
BCR este banca nr.1 în România după valoarea activelor (peste 15 mld EUR), banca nr.1 după numărul de clienţi şi banca nr.1 pe segmentele de economisire şi creditare. BCR este cel mai valoros brand financiar din România, după gradul de încredere al clienţilor şi după numărul celor pentru care BCR este principala instituţie cu care fac banking. Si tot BCR este numarul 1 in preferintele tinerilor care viseaza la o cariera in banking.

Expirat
Consilier juridic (Echipa Suport Popriri)  -  BANCA COMERCIALA ROMANA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles