Gratis

CFO - Chief Financial Officer

SC COMGABY MOLN SRL

Candidatul Ideal

Compania Magnolia este în căutarea unui CFO menit să ne ajute în toate aspectele complicate ale domeniului financiar-contabil.

În accepțiunea noastră persoana care ar urma să ocupe rolul de CFO în cadrul companiei Magnolia, ar trebui să fie smart, să dețină o gândire analitică, critică, sintetică și capacitatea de a lua decizii și a soluționa probleme. Un plus, ar fi capacitatea de a respecta termenele și capacitatea foarte bună de evaluare, analiză, sinteză, dar și abilitatea de coordonare a mai multor proiecte și responsabilități în paralel.

Excelentele abilități de comunicare și cunoștințele aprofundate de legislație în domeniul financiar dar și de implementare ERP, sunt esențiale.

Descrierea jobului

Responsabilitățile rolului de îndeplinit sunt următoarele:
  • Asigură profitabilitatea Companiei Magnolia;
  • Coordonează pregătirea bugetului anual, compară rezultatele cu ceea ce fusese planificat și recomandă o serie de ajustări în ceea ce privește bugetul anual al Companiei;
  • Coordonează cashflow-ul și relațiile bancare în scopul maximizării beneficiilor;
  • Realizează și coordonează analizele financiare lunare și recomandă o serie de măsuri specifice în vederea creșterii profitabilității;
  • Coordonează secțiunea de previzionare și analiză din cadrul departamentului finnaciar- contabil pentru a oferi informații financiare corecte despre firmă atât clienților interni (manageri departamente și puncte de lucru), cât și clienților externi sau partenerilor de business;
  • Pregătește toate rapoartele solicitate de către administratori;
  • Realizează săptămânal și lunar rapoartele financiare în conformitate cu criteriile stabilite;
  • Oferă periodic (săptămânal, lunar, trimestrial, semestrial sau anual) managerilor informații corecte despre situația financiară a Companiei și a fiecărui punct de lucru în parte;
  • Acordă consultanță fiecărui manager din cadrul Companiei în toate aspectele financiar- contabile;
  • Realizează situații financiare pentru fiecare punct de lucru din cadrul Companiei, inclusiv cheltuielile actuale comparativ cu bugetul și explicarea variațiilor, TVA și rapoarte fiscale;
  • Întocmește proceduri care să eficientizeze activitatea financiar- contabilă, le implementează și se asigură de buna lor funcționare;
  • Urmărește schimbările care intervin în legislație privind societățile comerciale, reglementările contabile și fiscale;
  • Propune modalități de eficientizare a structurii actuale a costurilor Companiei și urmărește implementarea lor;
  • Asigură funcționarea eficientă și susținută a departamentul financiar- contabil;
  • Se implică în mod direct în definirea strategiei pentru a îmbunătăți performanța Companiei și valoarea adăugată adusă acționarilor;
  • Oferă o perspectivă financiară asupra inițiativelor de dezvoltare;
  • Urmărește procesarea corectă și la timp a înregistrărilor contabile.

Magnolia este cea mai mare reţea de florării din ţară. Suntem pe primul loc în România și ne-am menținut astfel prin multă dedicare, muncă și loialitate. Ne extindem constant la nivel naţional. Echipa este punctul nostru forte şi ne place să investim în oameni!

Mai mult decât flori, noi livrăm emoţii şi trăiri intense celor dragi! Dragostea pentru ceea ce facem ne-a garantat, de-a lungul anilor, succesul!
Publicat 28 Mart. 2024 Reactualizat 25 Apr. 2024 Expiră 27 Apr. 2024