Gratis

Buyer

S.C KUKA AUTOMATIZARE ROMANIA S.R.L

Candidatul Ideal

  • Bachelor's or comparable Degree in a Technical Discipline/Engineering;
  • Preferably professional experience that covers one or more of the following areas: purchasing, supplier quality/development/management, cost estimation/analysis or manufacturing environment;
  • Knowledge of SAP and Microsoft Office (e.g. Excel, Word, PowerPoint, Project etc.);
  • Deep knowledge and understanding of technical drawings and manufacturing process of parts;
  • Knowledge of negotiation methods, and business processes/communications;
  • Knowledge of purchasing tools – optional;
  • High affinity towards technical side;
  • Good knowledge of English (or Ensures a good communication with the suppliers and internal departments);
  • Results orientated with the ability to plan and deliver against project deadlines;
  • Commercially and financially aware;
  • Strong negotiation, communication, interpersonal and influencing skills;
  • Ability/Willingness to travel. Driving license;
  • Goal and result oriented, team plazer, strategically thinking, communicative and proactive.

Descrierea jobului

  • Procurement of Manufacturing Parts & Assembly Groups/Catalogue parts in line with specified cost, quality and delivery targets;
  • Execute commodity sourcing strategies, identify possible suppliers and issue orders, as needed to support production and limit costs;
  • Receive and evaluate bids against cost controls;
  • Negotiate purchase agreements with approved suppliers of assigned material and processes;
  • Clarification of technical issues with design and suppliers;
  • Review past usage, current demand, and capacity issues for planning purposes;
  • Create and provide reports and evaluations;
  • Ensure continuous supply of required goods and materials and communicate any supply problems which may pose a risk or impact on business operations;
  • Develop creative and innovative procurement processes;
  • Monitors and manages the status of the orders in order to maintain it within the agreed limits;
  • Processing of order confirmations and coordination of deviations.

KUKA Automatizare Romania SRL este o filială a KUKA Systems, cu sediul în Sibiu / România. Procesele de bază includ fabricarea și asamblarea dispozitivelor pentru instalațiile de producție. Cu aproximativ 260 de angajați, compania noastră a realizat recent vânzări de aproximativ 15 milioane EUR.

Grupul KUKA este un grup internațional de automatizare cu vânzări de aproximativ 3,5 miliarde EUR și 14.000 de angajați. Fiind unul dintre cei mai importanți furnizori mondiali de soluții inteligente de automatizare, KUKA oferă clienților orice, de la o singură sursă: de la componente și celule, la sisteme complet automatizate în industria auto, electronică, bunuri de consum larg, industria metalelor, logistică / e-commerce, asistență medicală și servicii sectoare robotice. Sediul grupului este în Augsburg/Germania.

Publicat 12 Apr. 2024 Reactualizat 12 Apr. 2024 Expiră 12 Mai 2024