Gratis

​Business Data Analyst - 6 months contract - Bucuresti

TenarisSilcotub

Candidatul Ideal

Location: Bucuresti, Romania
Department: Economical and Financial Planning à Industrial Planning – Data Analytics – return of investment
Contract Type: 6 months contract via Adecco

Are you a passionate economical engineer with passion for data analysis? Then, we want to make you one of us! If you get here, it is clear that you love analyzing data, seeks continuous improvement and interacting with multidisciplinary teams. You are technically skillful and passionate about manufacturing processes and analyzing industrial costs.

Let us give you a few about us. We have a pleasant work environment and we strive as a team. We provide continuous feedback and together we establish the right career & development plan for you.

We also reward your implication and results. We care about your well-being, hence why we offer a variety of flexible benefits.

What do we give you in return?
  • A package of benefits:
  • Flexible working environment (Short Friday/Late Monday)
  • 1 days / week home office
  • Fixed bonuses for Easter, Christmas, Holiday and Metallurgist Day
  • Meal Tickets
  • Transport settlement
  • 24 days annual leave

Descrierea jobului

Your day-to-day job:
  • carry out studies, cost analysis of the production process and benchmarks across Tenaris industrial projects
  • meet the annual operation and industrial cost budget monitoring monthly costs per area, verifying correct allocation to the monthly closing, analyzing the Cost System on a regular basis
  • analyze investments based on priorities depending on economic criteria
  • offer support in the economic and financial planning activities, ensuring the elaboration of the economical financial plan, coordinating the preparation of Tenaris annual global budget and keeping top management updated for decision-making
  • ensure the elaboration of the economical financial plan developing Tenaris economical financial projections and improving the necessary data processing tools to bear the planning processes
  • monitor compliance progress reports of Special Projects assigned to the area via excel and Power Bi

Silcotub SA este cel mai important producător român de țevi fără sudură de diametre mici și, din 2004, este parte a companiei Tenaris - lider mondial în producția și furnizarea de produse tubulare și servicii conexe pentru industria energetică, industria auto, sectorul de petrol și gaze și multe alte aplicații industriale.

Compania este prezentă în 9 orașe din România și operează unități de producție complet integrate, de la elaborarea oțelului în Călărași, la realizarea de produse tubulare cu valoare adăugată mare la Zalău. De asemenea, o fabrică de prăjini de pompare în Câmpina și un centru de servicii în Ploiești completează portofoliul de produse pentru clienții din industria de petrol și gaze.

TenarisSilcotub – companie parte din grupul Tenaris – este cel mai important producător român de țevi fără sudură de diametre mici, utilizate în diverse aplicații din industriile energiei, mecanică și auto. Cu o echipă de peste 1.900 de oameni în România, TenarisSilcotub are unități de producție la Zalău, Călărași și Câmpina. Prin programele de dezvoltare socială, compania investește în educație, sănătate, cultură și protecția mediului.

Tenaris:

Tenaris is a leading global manufacturer and supplier of steel pipe products and related services for the world’s energy industry and other industrial applications. Our customers include most of the world’s leading oil and gas companies and our revenues amounted to US $14.9 billion in 2023. Employing around 29,000 people worldwide, we operate an integrated network of steel pipe manufacturing, research, finishing and service facilities with industrial operations in the Americas, Europe, the Middle East, Asia and Africa and a direct presence in most major oil and gas markets.

Publicat 27 Mart. 2024 Reactualizat 24 Apr. 2024 Expiră 26 Apr. 2024