Gratis

Asistent MEDICINA DENTARA

DENTOMAX SRL

Candidatul Ideal

-pregatire scolara dе specialitate:-posesor al diplomei dе asistent medical eliberata dе institutiile dе invatamant acreditate din Romania
-posesor al adeverintei dе libera practica eliberata dе Ordinul Asistentilor Medicali si vizata anual
-posesor al numarului dе credite EMC conform legislatiei in vigoare
-capacitate dе comunicare si intelegere fata dе persoanele cu care vine in contact

Descrierea jobului

-pregаtireа materiаlelor necеsare trаtаmеntеlor dentаre conform instructiunilor medicului stomatolog
-pregаtirea instrumentelor stomаtologicе si punеrea lа dispozitia medicului stomatolog conform instructiunilor acestuia
-dezinfectarea si sterilizarea instrumentelor stomatologice conform instructiunilor medicului (presterilizarea instrumentarului si curatarea mecanica).
-pregatirea solutiilor necesare dezinfectiei instrumentarului conform instructiunilor medicului
-trimiterea spre sterilizare a instrumentelor stomatologice dezinfectatate ,corect ambalate si aducerea de la sterilizare in cabinet a instrumentarului stomatologic sterilizat
-verificarea datei si orei de pe etichetele cutiilor sterilizate
- dezinfectia chimica dupa fiecare pacient a pieselor de mana, sprayului de aer-apa, aspiratorului de saliva si completarea caietului de sterilizare chimica a pieselor de mana din cabinet
-pregatirea injectiilor pentru anestezia locala conform instructiunilor medicului
-pregatirea materialelor pentru luarea amprentelor dentare
-programarea pacientilor
-transmiterea amprentelor tehnicianului dentar
-indrumarea pacientilor privind igiena dentara conform instructiunilor medicului stomatolog
-pregatirea cabinetului stomatologic pentru desfasurarea optima a actului medical
-dezinfectarea suprafetelor de lucru din cabinetul dentar si a unitului dentar
-pregatirea injectiilor i.m. si i.v. conform instructiunilor medicului stomatolog
-consemnarea in fisele pacientilor ,registrul de consultatii a manoperelor efectuate de medicul stomatolog
-pastrarea secretului profesional si asigurarea ca nici o persoana din anturajul sau sa nu aduca prejudicii secretului profesional
-respectarea programului de lucru al cabinetulu
-utilizarea si intretinerea corecta a aparaturii existente in cabinet(unit dentar,piese :micromotor,piesa dreapta,piesa contraunghi,turbine,aparat de detartraj ultrasonic,lampa de fotopolimerizare) conform indicatiilor medicului stomatolog
-inchiderea unitului dentar si a circuitului de apa la terminarea programului

Descrierea companiei

CLINICA STOMATOLOGICA
Publicat 29 Mart. 2024 Reactualizat 29 Mart. 2024 Expiră 28 Apr. 2024