Gratis

ASISTENT CURATOR

Asociatia Living Content (ALC)

Candidatul Ideal

Ești o persoană:
  • serioasă, punctuală, curioasă, entuziastă și pozitivă, cu inițiativă;
  • ai abilități solide în relaționare interpersonală și poți face conexiuni între oameni și idei, având mereu în vedere obiectivele muncii tale;
  • îți îndeplinești sarcinile zilnice cu determinare și eficiență, concentrându-te pe cercetarea și identificarea noilor surse de fonduri, gestionarea calendarului aplicațiilor și inițierea conversațiilor cu potențiali donatori pentru a asigura fluxul de venituri necesar organizației.
Necesar:
  • fluență în limba Engleza- experiență/interes în administrație culturală;
  • foarte bine organizat/ă;
  • communicare excelentă;
  • poți să călătorești național și internațional;
  • poți să stai peste program când se organizează evenimente;
  • gândire strategică: știi să prioritizezi și să lucrezi la mai multe taskuri în paralel;
  • un real interes în continuarea educației prin inițiativă proprie și cursuri specializate;
  • fluent/ă în: Google Drive, Google Meets, Zoom, Whatsapp, aplicații de Social Media;
  • știi să folosești bine programe ca: PowerPoint sau Keynote, Adobe Photoshop și Indesign.
În mod ideal:
  • ai permis de conducere;
  • ai experiență într-o instituție culturală pe partea de fundraising sau administrativă;
  • ai experiență în organizarea evenimentelor culturale sau ai interes pentru cultură, artă contemporană, design, arhitectură, natură/ecologie;
  • ești familiar cu artiști din comunitatea Living Content. Te rugam sa verifici: www.livingcontent.online

Descrierea jobului

​Program flexibil birou/ remote, concediu de odihna 30 zile lucratoare.
Pachet salarial format din salariu fix+tichete de masa+tichete de vacanta+alte beneficii.

Ca Asistent Curatorial, vei colabora cu Directorul și colaboratorii temporari ai Asociației pentru a dezvolta
prezența online și offline a organizației.

Responsabilitățile tale principale includ:
  • cultivarea donatorilor și aplicarea la fonduri și granturi naționale, locale și europene, necesitând abilități de interacțiune respectuoasă și relaxată cu diverse persoane din diferite domenii;
  • vei desfășura activități administrative precum cercetare, crearea de conținut creativ pentru marketing și editorial, organizarea întâlnirilor, elaborarea materialelor de strângere de fonduri, inclusiv drafturi de contracte și asistență la scrierea de proiecte, precum și
  • research pentru grupurile țintă și cultivarea donatorilor locali și internaționali;
  • participatii retribuite in proiecte culturale, deplasari in tara si in strainatate pentru activitati de cercetare.

Living Content este o agenție curatorială nonprofit, cu sediul în New York și România, care utilizează arta
contemporană pentru a promova idei despre bunăstarea planetară prin organizarea de expoziții,
evenimente culturale și publicarea de interviuri cu artiști și curatori, precum și prin crearea de ediții
limitate.
Website: www.livingcontent.online

Publicat 1 Mart. 2024 Reactualizat 29 Mart. 2024 Expiră 31 Mart. 2024