Gratis

Analist financiar de credite - PJ

Vitas IFN SA

Candidatul Ideal

Dacă îți place domeniul financiar, vino la noi in echipa!

Vei face parte din departamentul de Risc de Credit, în una dintre locațiile noastre: Alba Iulia / Deva/ Arad/ Timișoara, avand rolul de a lua decizii privind acordarea de credite, de a evalua și gestiona eficient riscurile în conformitate cu politica și obiectivele organizației.

Cerinte:
  • Cunoștințe de contabilitate: ințelegerea principiilor contabile și a modului în care acestea se aplică (functionalitatea conturilor) cu scopul de a verifica si corela informatiile din analizele financiare;
  • Capacitatea de a analiza situațiile financiare ale clienților pentru a evalua solvabilitatea și capacitatea de plată (include analiza bilanțului, contului de profit și pierdere, fluxurilor de numerar, alti indicatori financiari relevanți precum si identificarea situatiilor neconforme cu realitatea)
  • Abilitatea de a identifica și evalua riscurile: de credit, de piață și a altor factori care ar putea afecta capacitatea de rambursare a creditului;
  • Abilitatea de a lucra cu diverse instrumente, software și baze de date specifice domeniului;
  • Dorinta de perfectionare continua;

Descrierea jobului

Responsabilitati:
  • Efectueaza analiza financiara si non financiara si inregistreaza datele, conform politicii si procedurii de creditare cu scopul de a evalua riscul pentru solicitarile de credit primite;
  • Evalueaza/reevalueaza garantiile propuse/active conform cu procedura interna de evaluare a activelor cu scopul de a reduce pierderile in cazul situatiilor generate de creditele neperformante;
  • Propune solutiile de restructurare pentru solicitarile de modificari de credite active primite si inregistreaza datele, conform politicii si procedurii de creditare;
  • Incadreaza clientii in categoria de risc si aplica masurile standard sau suplimentare de cunoastere a clientilor;
  • Indeplineste activitati de Control Intern si Monitorizare portofoliu de clienti;
  • Instruieste personalul operational cu privire la intocmirea aplicatiilor de credit si a modificarilor de credite cu scopul imbunatatirii calitatii analizei si a timpului de raspuns;
Beneficii:
Tichete de masă;
Abonament sănătate;
Bonus de fidelitate;
Tichete de vacanță;
Contribuție la Pilonul III de Pensie Privată;

Dacă îți place domeniul financiar și dorești să faci parte dintr-o companie ce sprijină de peste 20 de ani întreprinzătorii și afacerile mici din România, vino la noi in Echipă!

Vitas IFN este o instituţie nebancară, membră a holding-ului Vitas Grup, o rețea de instituții de micro-finanțare și subsidiară a Global Communities, organizaţie non-guvernamentală americană.

Suntem o echipă tânără de profesioniști în domeniul micro-finanțării, cu experiență de peste 20 de ani pe piaţa din centrul şi vestul României. Din 1996, Vitas IFN a susţinut creșterea și dezvoltarea a peste 7.000 de mici întreprinderi, acordând peste 20.000 de împrumuturi, devenind astfel unul dintre pionierii creditării bazate pe analiza fluxului de numerar și a capacității reale de plată.

Publicat 21 Mart. 2024 Reactualizat 18 Apr. 2024 Expiră 20 Apr. 2024