Gratis

Analist de risc

SCM IFN ROMCOM SA

Candidatul Ideal

  • Ești analitic(ă), organizat(ă) și lucrezi bine atât singur(ă) cât și în echipă.
  • Studii economice finalizate, știi să analizezi o balanță, să calculezi și să interpretezi indicatori.
  • Ai cunoștințe despre economie și taxe, ești la curent cu ultimele modificări legislative care privesc activitatea societăților comerciale în România.
  • Ai minim 3 ani de experiență pe un post cu atribuții în evaluarea riscului de credit la persoane juridice sau analiza/promovarea produselor de creditare destinate persoanelor juridice.

VEI AVEA UN PLUS LA EVALUARE DACĂ:
  • Ai absolvit sau ești în curs de absolvire a cursurilor ACCA, CFA.
  • Cunoști limba engleză cel puțin la nivel conversațional.

Descrierea jobului

CE BENEFICII ADUCE ACEST POST?
  • Ai oportunitatea să lucrezi într-o organizație dinamică, aflată pe un trend susținut de creștere.
  • Vei putea să îți dezvolți cunoștințele și abilitățile în domeniul serviciilor financiare.
  • Vei cunoaște oameni cu spirit antreprenorial dezvoltat, din diverse sectoare de activitate.
  • Vei avea un pachet de beneficii proporțional cu rezultatele activității tale.
  • Posibilitatea de munca remote.

CE VEI FACE?
  • Vei analiza aplicatiile de credit, realizand evaluarea situatiei economico-financiara a potentialilor clienti si garantiile propuse pentru creditele ce urmeaza a fi acordate.
  • Vei prezenta o opinie privind evaluarea riscului de credit aferent expunerii de credit propuse in cadrul Comitetului de Credite, si vei participa la stabilirea deciziei de creditare.
  • Vei verifica documentele financiare si legale prezentate de client, si informatiile furnizate de catre consultantii de credit, in vederea identificarii tuturor riscurilor existente.
  • Vei asigura suport in cadrul programelor de pregatire profesionala a consultantilor de credit de la ROMCOM.
  • Vei monitoriza modul de implementare al normelor de creditare la nivelul organizatiei, si vei propune masuri necesare in vederea remedierii deficientelor constatate.
  • Vei elabora si emite rapoarte cu privire la activitatea de management al riscului.

Descrierea companiei

CÂTE CEVA DESPRE NOI
IFN ROMCOM SA este divizia de finanțare din cadrul grupului ROMCOM (www.romcom.ro), care are peste 30 ani de experiență în furnizarea de servicii de dezvoltare pentru afaceri mici și mijlocii din România prin finanțare, consultanță și training. IFN ROMCOM SA oferă credite de investiții și capital de lucru afacerilor mici și mijlocii.

Dacă vrei să discutăm mai în detaliu o posibilă colaborare, trimite-ne o scrisoare de intenție și un CV la laura.laichici@romcom.ro.
Publicat 22 Mart. 2024 Reactualizat 19 Apr. 2024 Expiră 21 Apr. 2024