Gratis

Analist calitate

Lavmi - Perla S.R.L.

Candidatul Ideal

Studii universitare în domeniul ingineriei (de exemplu : mecanică, electronică, știința materialelor);
Limbă engleză;
Cunoștințe solide de Microsoft Office (Word, Excel, Outlook);
Raportări 8D, analize cauză rădăcină, metode 7 Basic Quality Tools;
Abilităţi de rezolvare a problemelor, gândire analitică, orientat spre rezultate si îmbunătăţire;
Abilități de lucru în echipă, comunicare eficienta;
Minimum 1 an experienta pe un post similar.

Descrierea jobului

Mentine si imbunatateste Sistemul de Management al Calitatii in concordanta cu cerintele standardelor IATF 16949 si ISO 9001.
Se asigura ca cerintele clientului sunt cunoscute si sunt aplicate.
Asigura calitatea la furnizori, la client si in aria de productie.
Asigura implementarea actiunilor corective permenante pentru neconformitati, defecte si constatari de audit.
Responsabilitati principale:
1.Asigurarea calitatii la client.
Asigura comunicarea cu clientul. Conduce echipa de analiza in caz de reclamatii de la client (0 km si warranty).
Intocmeste raportul 8D impreuna cu membrii echipei de analiza. Se asigura ca au fost luate actiuni eficiente si monitorizeaza status-ul actiunilor pana la inchiderea lor.
Membru in echipa multidisciplinara de elaborare, actualizare PFMEA.
Elaboreaza, actualizeaza Planul de Control.
Participa la implementarea cerintelor de calitate in cazul unui proiect nou. Intocmeste dosarul PPAP.
2. Asigurarea calitatii in productie
Coordoneaza eficient echipa de controlori calitate pe care o are in subordine.
Creaza si actualizeaza informatii documentate pentru controlul materiei prime, a produselor, instructiuni de lucru cu dispozitivele de masura si control.
Se asigura de faptul că, controalele de calitate în producție, se realizeaza în conformitate cu planurile de control ale calității.
Coordoneaza analizele interne ale defectelor / problemelor.
3.Gestionarea laboratorului intern.
Gestionează activitatea privind metrologia și calibrarea echipamentelor de laborator. Se asigura ca echipamentele utilizate sunt in perioada valida de calibrare. Inregistreaza si mentine lista actualizata cu privire la status de calibrare echipamente.
Responsabil pentru activitati de MSA si R&R.
4. Gestionarea activitatii SPC
Analizează și evaluează rezultatele SPC, elaborează planurile de îmbunătățire necesare pe baza rezultatelor evaluării, le implementează, păstrează înregistrările relevante.
5. SMC si Audit
Participa la pregatirea auditurilor de clienti / certificare si ajuta la sustinerea acestora.
Realizeaza audituri de proces si de produs. Responsabil pentru statusul auditurilor interne (numarul de neconformitati, inchiderea actiunilor stabilite in termenul dat, lectii invatate).
Raportare lunare indicatori interni si externi calitate.
Asistă Managerul Calitate în gestionarea costurilor non-calitate si in pregatirea raportarilor catre Top Management.

In decursul a peste 30 ani de activitate, societatea noastra a dezvoltat doua principale obiecte de activitate :Garnituri etansare autoadezive pentru industria auto productie, imbuteliere si distributie de apa naturala plata si carbogazoasa.
LAVMI PERLA este furnizor de prim rang al AUTOMOBILE DACIA –RENAULT, fiind recunoscuta pentru calitatea produselor si seriozitatea colaborarilor cu partenerii de business si echipa proprie.
Preocupata permanent de inglobarea schimbarilor tehnologice si imbunatatirea mediului de lucru, compania promoveaza prin activitatile desfasurate, valorile sale: responsabilitate, profesionalism, cooperare, orientare spre dezvoltare.

Publicat 29 Apr. 2024 Reactualizat 13 Mai 2024 Expiră 29 Mai 2024