Gratis

Administrator de sistem

Genius It Solutions S.R.L.
2 poziții

Candidatul Ideal

  • Studii superioare (profil tehnic);
  • Orientare catre clienti. Integritate. Responsabilitate;
  • Cunostinte de infrastructura hardware: servere, storage, retelistica LAN, routere, FC;
  • Cunostinte de infrastructura software: sisteme de operare, tehnologii de virtualizare, backup, mail, antivirus, firewall;
  • Cunostinte administrare baze de date orientate in mod special catre tehnologiile Microsoft;
  • Cunostinte limba engleza – nivel avansat, in special terminologie tehnica;
  • Spirit de echipa;
  • Orientare catre rezultate;
  • Flexibilitate;
  • Rezistenta la stres.

Descrierea jobului

  • Administreaza serverele fizice si virtuale ale datacenterului si intretine infrastructura de comunicatii digitale - retea de calculatoare si telefonie fixa digitala;
  • Intretine functionarea corecta a sistemelor de gestiune de bazele de date (prin actualizare, setari de sistem, verificare functionare continua), propune solutii si tehnologii noi în vederea eficientizarii sistemului;
  • Instaleaza software de gestiune al bazelor de date, cel mai des Microsoft;
  • Asigura suport tehnic la implementarea softurilor la nivelul organizatiei;
  • Mentine actualizat portofoliul software si propune solutii de optimizare;
  • Desfasoara activitati de intretinere si suport tehnic, inclusiv in cazul incidentelor; participa activ cu propuneri concrete la discutiile privind infrastructura tehnica;
  • Controleaza si mentine corectitudinea datelor din sistemul IT, inclusiv inventarul HW-SW al angajatorului si raporteaza concluziile şefului ierarhic;