Gratis

Accountant Fixed Assets&Taxes

Tedi Retail Shop S.R.L.

Candidatul Ideal

Sa dețina:
  • Cunoștințe tratament fiscal – contabil în diverse tranzacții complexe
  • Cunoștințe privind implementarea mapării contabile conform OMFP 1802
  • Cunoștințe privind implementarea Bilanț- Balanță conform reglementărilor contabile din Romania
  • Cunoștințe foarte bune SAP FI /SAP HANA
  • Cunoștințe engleza / germana – constituie avantaj
  • Experiență în retail

Descrierea jobului

  • Înregistrează documente contabile
  • Înregistrează intrarile (achiziții), ieșirile (vânzări, casări, scoaterea din funcțiune) de mijloace fixe, conform procedurilor contabile ale sociețătii, cu respectarea legislației în vigoare; crearea fișei fiecarui mijloc fix;
  • Verifica lunar calculul corect al amortizării contabile a mijloacelor fixe și efectuează înregistrarea acesteia în contabilitate;
  • Ține evidența conturilor de mijloace fixe, mijloace fixe în curs de execuție și a conturilor de amortizare;
  • Efectuează calculul amortizării fiscale, daca este cazul, și verifică registrul mijloacelor fixe; efectuează calculul amortizării contabile în registrul mijloacelor fixe IRFS;
  • Realizează intocmirea PVRPF a fiecarui MF (atât pentru MF achiziționate direct, cât și pentru cele create în regie proprie); se asigurăa de documentarea corecta și la timp a PVRPF, conform Procedurii de Capitalizare în vigoare;
  • Se asigură de arhivarea corectă și conform legii a documentelor și documentarea tuturor operațiunilor si procedurilor societății;
  • Întocmește rapoarte de închidere de lună și la cerere, cu privire la situația MF, a avansurilor neînchise sau componenta soldurilor conturilor din responsabilitatea proprie, solicitate de superiorul direct și de managementul societății
  • Asistă Managerul Financiar în verificarea lunară a balanței de verificare
  • Asistă Managerul Financiar cu informații în susținerea controalelor de la autoritătile fiscale, auditorii interni și externi ai companiei
  • Întocmește documentele contabile și fiscale, calcule taxe (rapoarte standard contabile: fișă cont, jurnal vânzări, jurnal, cumpărări, carte mare, registru jurnal, registru inventar, declarații fiscale, situații financiare, etc.)
  • Asistență implementare soft SAP FI/SAP HANA declarații fiscale
  • Înregistrare extrase bancare
  • Creare furnizori

La TEDi veți avea parte de o școlarizare complexă în cadrul unei echipe motivate și competente. Ca și companie în plină expansiune, vă asigurăm un job stabil și posibilități de dezvoltare. La noi veți avea parte de o activitate dinamică. Vă asigurăm un sistem de salarizare atractiv.

Cine este TEDi?

Publicat 13 Mart. 2024 Reactualizat 10 Apr. 2024 Expiră 12 Apr. 2024