Publicat 23 Ian 2019 | Reactualizat 20 Feb 2019 | Expiră 23 Feb 2019

Account Manager

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Absolvent studii superioare tehnice / economice
  • Cunostinte de limba engleza la nivel avansat
  • Cunostinte MS Office (Excel, Word, Power Point)
  • Mobilitate 70% (carnet de conducere)
  • Integritate
  • Perseverenta
  • Atitudine pozitiva
  • Orientare catre rezultate si monitorizarea rezultatelor proprii vis-a-vis de standardele organizationale
  • Abilitatea de a face legaturi de cauzalitate, de a lucra cu date si fapte complexe, transformandu-le in actiuni si decizii bine fundamentate
  • Capacitate de a gasi solutii pentru problemele intalnite si de punere in practica a pasilor necesari
  • Comunicare eficienta, abilitatea de a fi convingator folosind observatii bazate pe date, fapte si logica
  • Capacitate de a se integra si a colabora in cadrul echipei, de a raspunde rapid si eficient la cerinte venite din interiorul sau exteriorul departamentului
  • Atitudine proactiva, initiativa
  • Simt comercial

Descrierea jobului

Orientarea catre clienţi

  • Este responsabil pentru relatia cu clientii din portfoliu si gradul de satisfacere
  • Orienteaza clientii privind ofertele, contractele si cerintele de capital de lucru; monitorizeaza planurile de actiune referitoare la acestea
  • Organizeaza evenimente de proximitate si instruire a clientului
Operaţional
  • Implementeaza prioritatile, manageriaza portofoliul de clienti
  • Coordoneaza oferta in conformitate cu strategia companiei si optimizeaza profitabilitatea
  • Coordoneaza actiunile intre diferitele entitati si orienteaza clientul in vederea realizarii obiectivelor de vanzari
  • Formalizeaza acordurile comerciale fata de client, intocmeste si implementeaza contracte
  • Realizeaza planul de vizite, intocmeste rapoarte de vizita pentru fiecare intalnire cu clientul
  • Asigura interfata cu uzinele
  • Evalueaza creantele asupra impactului comercial si se asigura ca actiunile ulterioare sunt monitorizate
Strategie si Marketing
  • Propune noi oportunitati de afaceri in concordanta cu obiectivele pe termen mediu si lung de vanzari
  • Revizuieste si optimizeaza registrul de comenzi in conformitate cu cerintele strategice
  • Contribuie la planul multianual la nivel de sector
  • Contribuie la planul de marketing
  • Obtine feedback cu privire la tendintele pietei, creaza o viziune argumentata si comunica corespunzator in organizatia interna
  • Participa la definirea si promovarea de noi produse si tehnologii pentru client
Managementul Performantei
  • Tine evidenta ofertelor/contractelor corespunzatoare fiecarui client si face actualizarile necesare propunand planuri alternative de atingere a tintei
  • Monitorizeaza capitalul circulant (stocuri si intarzieri), respecta politicile privind termene de plata
  • Elaborareaza anual bugetul pe baza planului strategic pe termen lung si efectueaza monitorizarea lunara/trimestriala

Descrierea companiei

ArcelorMittal

ArcelorMittal este cea mai mare companie siderurgică şi minieră din lume, prezentă în peste 60 de ţări, în 19 dintre acestea având unităţi proprii de producţie. Ne ghidăm după o filosofie de producere a oţelului într-o manieră sigură şi sustenabilă şi suntem cei mai importanţi furnizori de oţel de calitate pentru toate pieţele industriei siderurgice, incluzând sectorul auto, de construcţii, de electrocasnice, de ambalare, cu centre de dezvolare şi cercetare de talie mondială şi reţele de distribuţie foarte bine dezvoltate.

Prin valorile sale de bază - sustenabilitate, calitate şi leadership - ArcelorMittal funcţionează într-un mod responsabil, respectând sănătatea, securitatea în muncă şi bunăstarea angajaţilor, contractorilor şi a comunităţilor în care operează. Considerăm că oţelul este un material al vieţii, care stă la baza lumii moderne, de la linii de cale ferată, la automobile, până la maşini de spălat. Ne bazăm pe un proces de cercetare continuă şi producem tehnologii şi soluţii bazate pe oţel, care cresc eficienţa energetică a multora dintre produsele şi componentele pe care le folosim în viaţa de zi de zi.

Suntem unul dintre primii cinci producători de minereu de fier şi de cărbune metalurgic, iar operaţiunile noastre miniere reprezintă o parte esenţială a strategiei noastre de dezvoltare. Avem un portofoliu de zăcăminte de minereu de fier şi de cărbune diversificat din punct de vedere geografic şi suntem poziţionaţi strategic pentru a putea aproviziona propriile unităţi de producţie a oţelului, precum şi clienţii externi. Deşi operaţiunile noastre de producţie sunt prioritare, reţelele de furnizare pentru clienţii din afara companiei cresc odată cu noi. În 2015, ArcelorMittal a înregistrat venituri de 63,6 miliarde USD şi o producţie de oţel de 92,5 milioane de tone, iar producţia de minereu de fier a fost de 62,8 milioane de tone.

ArcelorMittal este cotat la bursele din New York (MT), Amsterdam (MT), Paris (MT), Luxemburg (MT) şi la bursele spaniole de la Barcelona, Bilbao, Madrid şi Valencia (MTS).

ArcelorMittal Galaţi

Situat în estul României, ArcelorMittal Galaţi numără aproximativ 6.200 de angajaţi şi este cel mai mare combinat integrat din ţară şi lider în fabricarea produselor siderurgice, cu o capacitate de producţie de 3 milioane tone oţel. Galaţiul, cunoscut drept oraşul siderurgiştilor’, este situat pe malurile Dunării. Compania are şase unităţi în România, incluzând Galaţi, Tulcea – cariera de var, Iaşi, Roman, Hunedoara şi Romportmet – operator portuar la Dunăre.

For more information about ArcelorMittal visit: www.arcelormittal.com.

Expirat
Account Manager  -  ArcelorMittal Galati SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles