Gratis

Specialist SSM - PSI

GRENZEBACH ROMANIA

Candidatul Ideal

  • Absolvent de studii superioare tehnice – obligatoriu;
  • Curs inspector SSM (nivel mediu-avansat);
  • Curs Cadru Tehnic PSI;
  • Bune cunostinte de operare pe calculator (in special pachetul MS Office-Word, Excel);
  • Experienta anterioara de minim 3 ani in domeniul confectiilor metalice (productie);
  • Atitudine proactiva si capacitatea de a lua decizii in situatii critice;
  • Atentie la detalii;
  • Experienta in cercetarea accidentelor de munca;
  • Deprinderi de a studia, intelege si interpreta legislatia in vigoare;
  • Abilitati excelente de comunicare si exprimare, de analiza, de sinteza si organizare, de lucru autonom si in echipa;
  • Persoana dinamica si dornica sa se dezvolte personal si profesional in mod continuu.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
  • Controlul si urmarirea modului in care se aplica reglementarile legislative in vigoare, privind Securitatea Muncii si situatiilor de urgenta de catre toti angajatii;
  • Dezvoltarea si implementarea politicilor si procedurilor SSM, SU, si PSI pentru a asigura conformitatea cu reglementarilor locale si nationale;
  • Monitorizarea si actualizarea constanta a politicilor pentru a reflecta cele mai recente standarde si practici in domeniu;
  • Identificarea si implementarea masurilor preventive pentru asigurarea unui mediu de lucru sigur si sanatos;
  • Organizarea si verificarea instruirii lucratorilor din domeniile Securitate si sanatate in munca si situatii de urgenta;
  • Identificarea si evaluarea riscurilor de sanatate si Securitate in munca si situatii de urgenta la locul de munca, din zona de competenta si urmarirea respectarii masurilor ce se impun pentru prevenirea accidentelor de munca si imbolnavirilor profesionale;
  • Cercetarea inregistrarea, declararea si tinerea evidentei accidentelor de munca si a bolilor profesionale;
  • Evaluarea din punct de vedere al Sanatatii si Securitatii in munca, a posturilor de lucru;
  • Depunerea documentelor legale necesare in relatia cu Inspectoratul Teritorial de Munca, Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta, etc.;
  • Mentinerea relatiei cu medicii de medicina Muncii;
  • Efectuarea controalelor in teren privind respectarea regulilor de SSM, SU si PSI;
  • Furnizarea instruirii periodice pentru personal in ceea ce priveste practicile sigure de lucru si utilizarea corecta a echipamentelor de protectie;
  • Crearea si promovarea programelor de constientizare pentru a incuraja un comportament sigur la locul de munca;
  • Conducerea investigatiilor asupra incidentelor, identificarea cauzelelor principale si dezvoltarea de solutii preventive;
  • Asigurarea implementarii corectivelor pentru a preveni repetarea incidentelor;
  • Gestionarea si actualizarea documentatiilor legate de SSM, SU, si PSI conform cerintelor legislative;
  • Raportarea regulata a performantei si incidentelor catre conducere si autoritati.
Oferim:
  • Pachet salarial atractiv;
  • Echipa dinamica si in continua dezvoltare;
  • Bonusuri pentru vechime in munca si vechime in companie;
  • Tichete de masa;
  • Tichete cadou;
  • Vouchere de vacanta.

GRENZEBACH ROMANIA is the preferred engineering and solution provider for the float glass manufacturers with special focus on the tin bath and annealing sections of the process.

For more than 55 years, our aim has been to develop high level solutions for thermal treatment of glass including research, design, construction and maintenance.

These solutions will continue to contribute to maximize the thermal part of the manufacturing process and to secure the successful introduction of new products by existing and new customers.

GRENZEBACH ROMANIA designs and delivers independently working machines with their own controls and delivers complete annealing lehrs with all the necessary power and control cabinets for drives, cooling, heating, valves, control devices and DCS.

The company has sites in Belgium, Germany, Romania, and China and has already been involved in equipping more than 300 float glass production lines around the world.

Our design office has both mechanical and electrical design engineers.

Publicat 15 Febr. 2024 Reactualizat 26 Apr. 2024 Expiră 3 Mai 2024