Gratis

Software Developer

VARTA Microbattery SRL
2 poziții

Candidatul Ideal

We are currently seeking a motivated Software Developer to join our dynamic team.

Requirements:
  • Bachelor's degree in Computer Science, Information Technology, or a related field.
  • Proven experience as an developer or similar role.
  • Strong knowledge of computer software, hardware
  • Excellent communication and interpersonal skills.
  • Ability to work independently and collaboratively in a fast-paced environment.
  • Detail-oriented with strong problem-solving skills.

Descrierea jobului

Main Responsibilities:
  • Experience developing production-level applications with C# is mandatory
  • Support and develop software in C#, Windows Forms and MS Visual Studio.
  • Practical experience in C# and SQL database programmer (MSSQL)
  • Maintenance, tunning, and support for MS SQL Server infrastructure
  • Daily / Weekly / Monthly health checks of SQL Database
  • Labelling interface with database
  • Familiarity with XML generation and de-compilation is a plus
  • Development and implementation of modern .NET applications is a plus
  • Real-time traceability tracking and/or IPC/PLC/OPC experience is a strong plus
  • Background on Microsoft 365 platform (Sharepoint, Teams, PowerApps)
Benefits:
  • Competitive salary and comprehensive benefits package.
  • Collaborative and inclusive work environment.

If you are a passionate IT professional looking for an exciting opportunity to contribute to the success of a leading global company, we would love to hear from you. Apply now to join our team at Varta Microbattery!

Cu peste 135 de ani de istorie și inovație, VARTA Microbattery Group este lider mondial în producția de baterii. Fabrica din Brașov desfășoara activități de ambalare și asamblare a bateriilor de înaltă tehnologie pentru stocarea energiei, aplicații medicale, industriale/robotice, precum și unelte electrice/grădină care sunt construite într-o gamă largă de produse pentru branduri bine cunoscute de nivel mondial. Compania s-a bucurat de o dezvoltare constantă iar ca efect, în anul, a fost deschisă o a doua hală de producție.

Dacă te pasionează acest domeniu de viitor și în continuă dezvoltare, te așteptăm să aplici la locurile de muncă disponibile pe site. Ca membri ai echipei VARTA, veți avea posibilitatea formării și dezvoltării într-un domeniu de viitor, având acces la un mediu de lucru plăcut și curat, situat în orașul Brașov.

VARTA reprezintă energia de care ai nevoie la fiecare pas, pentru a reuși!

Publicat 26 Mart. 2024 Reactualizat 25 Apr. 2024 Expiră 25 Apr. 2024