Gratis

Expert contabil full time Oradea

FARMA-FONTANA IMPEX SRL

Candidatul Ideal

Pozitia de expert contabil full time Oradea
Sa fie absolvent de studii superioare de profil economic;
• Sa aiba cunostinte de operare PC si Microsoft Office;
• Cunoasterea programului SAGA constituie un avantaj;
• Sa detina cunostinte solide de contabilitate si corelare a documentelor contabile;
• Abilitati foarte bune de comunicare si organizare a timpului, sarcinilor si activitatilor zilnic

Descrierea jobului

Expert contabil
Efectueaza toate operatiile de evidenta contabila si fiscala pentru clientii din portofoliu (verifica si inregistreaza lunar documentele justificative aduse spre prelucrare de catre clientii din portofoliu; solicita documentele lipsa unde este cazul; solicita corectarea documentelor eronate unde e cazul; etc)
-Calculeaza impozitele si taxele in conformitate cu legislatia in vigoare;
- Intocmeste declaratiile fiscale in termenele legale si transmite catre clienti OP-urile aferente;
-Transmite catre clienti diverse rapoarte conform procedurii societatii si specificului activitatii;
- Asigura inregistrarea sistematica si cronologica, prelucrarea, publicarea si pastrarea informatiilor cu privire la situatia patrimoniala si la rezultatele economice ale firmei
-Asigura intocmirea regulata a balantei de verificare, a notelor contabile, a celorlalte liste si jurnale contabile;
-Asigura intocmirea evidentelor fiscale prevazute de lege : jurnale TVA, registru impozit profit etc.
-Asigura calculul, inregistrarea, declararea si prezentarea spre plata a taxelor si impozitelor datorate statului;
-Intocmeste si depune declaratiile fiscale;
-Asigura respectarea regulilor de intocmire a bilantului contabil, depunerea la termen la organele de drept
- Intocmeste si prezinta situatiile financiar-contabile (evidenta analitica a cheltuielilor) solicitate;
- Urmareste respectarea legislatiei fiscale;
- Desfasoara activitatati de documentare in probleme economico-financiare si asigura desfasurarea activitatii contabile in conformitate cu legislatia de specialitate

Descrierea companiei

Grup farmacii
Publicat 29 Apr. 2024 Reactualizat 13 Mai 2024 Expiră 29 Mai 2024