Gratis

Specialist în contabilitate

STAR ASSEMBLY SRL
4 poziții

Candidatul Ideal

  • Experiență de minim 5 ani în domeniul financiar contabil + taxe;
  • Cunoștințe solide privind Legislația în vigoare în domeniul financiar contabil + taxe: cheltuieli și venituri, stocuri-ambalaje, mijloace fixe, operațiuni cu terți, operațiuni bancare și alte operațiuni contabile;
  • Cunoașterea standardelor IFRS și IAS;
  • Cunoștințe avansate de SAP;
  • Cunoștințe privind contabilitatea consolidată a companiilor reprezintă avantaj;
  • Fluență în limba Engleză. Limba Germană reprezintă avantaj;

Descrierea jobului

Departamentul Financiar dorește să își extindă echipa și este în căutare de persoane dinamice, proactive, cu experiență în domeniul financiar și interesate de dezvoltare profesională continuă.

Descrierea profilurilor căutate:

1. Contabilitatea conturilor curente (plăți și încasări):
  • Pregătirea și gestionarea plăților către furnizori, salarii angajați, alte plăți catre BS, vamă, etc.
  • Alocare bancară și numerar; Lichidități;
  • Activități de închidere și raportare legate de activitatea de plăți și încasări;
2. Contabilitatea mijloacelor fixe:
  • Achiziție, punere în funcțiune, închidere;
  • Calcul amortizare, test depreciere mijloace fixe;
  • Verificare/aprobare BANF-uri (investiții, bunuri, servicii);
  • Casare, ajustări, vânzare; Aplicare standarde IFRS și IAS;
3. Închidere și raportare locală:
  • Contabilitatea stocurilor;
  • Contabilitate costurilor /CC & centru de profit;
  • Contabilitate fiscală și salarizare;
  • Monitorizarea conturilor; Închidere, planificare și coordonare, raportare;
4. Închidere și raportare către grupul Mercedes Benz (MIF Reporting):
  • Eliminarea și consolidarea tranzacțiilor intragrup;
  • Întocmirea situațiilor financiare consolidate lunare/ trimestriale/ anuale;
  • Raportări interne/IFRS și externe;

The Sebes and Cugir manufacturing locations in Romania, which include the Star Transmission headquarters in Cugir and Star Assembly location in Sebes, are Mercedes-Benz AG wholly owned subsidiaries and are an important part of the Mercedes-Benz Cars global powertrain production network.

The Sebeş location assembles transmissions for Mercedes-Benz.

The Cugir plant is home to the production of gears, shafts, high-pressure pipes and mechanically processed components for engines, transmissions and steering systems, as well as a technology center with i.a. prototype production.

With support from the Romanian government, Star Transmission is one of the first Romanian companies to offer a dual education system based on the German model in Baden-Württemberg. As partners of the program, Star Transmission and Star Assembly offer practical training in their respected establishments.

Publicat 22 Mart. 2024 Reactualizat 19 Apr. 2024 Expiră 21 Apr. 2024