Gratis

SECRETAR/A RECEPTIONIST

ICE - AGENZIA PER LA PROMOZIONE ALL'ESTERO E L'INTERNAZIONAL

Candidatul Ideal

  • 18 ani împliniți la data publicării anunțului
  • Reședința fiscală în România de cel puțin doi ani de la data limită de depunere a cererilor de participare. În cazul cetățeniei italiene, înscrierea la AIRE cu cel puțin doi ani înainte de data limită de depunere a cererilor
  • Absența condamnărilor penale sau a acțiunilor penale în curs (în România și alte state)
  • Diplomă de bacalaureat
  • Bună cunoaștere a limbii române
  • Bună cunoaștere a limbii italiene
  • Bună cunoaștere a limbii engleze
  • Bună cunoaștere a pachetului Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint), aplicațiile Google Workspace (gmail, chat, meet, documente, prezentări, formulare, organizarea agendei, drive).

Descrierea jobului

Persoana selectată se subordonează directorului biroului.
Stația de lucru se află la recepția Biroului pentru întâmpinarea vizitatorilor și gestionarea apelurilor telefonice primite.
Acesta va îndeplini următoarele sarcini principale:
  • Gestionează corespondența primită (înregistrarea documentelor, crearea case-urilor etc.);
  • Arhivează documentația respectând normele interne;
  • Selectează, traduce și introduce în sistemele informatice ale ICE Agenția: știri, licitații etc.;
  • Colaborează cu personalul administrativ pentru gestionarea Registrului
  • Furnizorilor;
  • Gestionează convențiile Biroului: hoteluri, restaurante etc.;
  • Gestionează listele de contacte de interes pentru birou: companii, interpreți, firme de avocatură, consultanți etc.;
  • Acordă sprijin la realizarea activităților de promovare, informare și asistență (recall telefonic, contacte cu potențiali furnizori, furnizare de informații generale de piață).
Modalitatea de depunere a cererilor și a documentației:
Cererea de participare la procedura de selectie va fi transmisă prin e-mail, pe adresa selezionedipersonale@ice.it , indicând în subiectul mesajului de trimitere mențiunea „Selezione segretaria/o receptionist”, completând formularul de înscriere si anexand documentele justificative enumerate in anuntul oficial disponibil pe site-ul institutional:
Primirea e-mailului cu cererea de participare va fi confirmată printr-un mesaj de răspuns.

ICE - Agenția Italiană pentru Comerț Exterior este organismul prin care Guvernul italian promovează consolidarea și dezvoltarea economico-comercială a companiilor italiene pe piețele externe. De asemenea, acționează ca entitate responsabilă cu promovarea atragerii investițiilor străine în Italia. Cu o organizare dinamică, motivată și modernă și o
rețea extinsă de birouri în străinătate, ICE desfășoară activități de informare, asistență, consultanță, promovare și formare pentru companii italiene mici și mijlocii de peste 90 de ani pentru a afirma excelența “Made in Italy“ la nivel internațional.
Publicat 14 Mart. 2024 Reactualizat 10 Apr. 2024 Expiră 10 Apr. 2024