Publicat 05 Iul 2019 | Reactualizat 04 Aug 2019 | Expiră 05 Aug 2019

Oracle Database Administrator - Risk Area

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Your profile

  • At least bachelor’s degree; technical education is preferable;
  • 2+ years in IT development / IT data management, DWH or BI implementation;
  • Possession of SQL at a professional level;
  • Knowledge of basic principles of database architecture;
  • Experience with OLAP development (Microsoft SSAS) will be an advantage;
  • Skills in data manipulation, statistical analysis, data mining, and predictive modeling;
  • Advanced computer skills; skills in MS Excel and MS Access will be an advantage;
  • Ability to algorithmize tasks, at least basic programming skills.

Descrierea jobului

What you will do

  • You will plan and develop Retail risks data infrastructure;
  • You will work with Oracle and Microsoft SQL databases;
  • Develop in-house tools for specific tasks related to data processing;
  • Automatize existing reports, develop new ones;
  • Provide ad-hoc help with getting data from databases;
  • You will implement, test and support the decision-making strategy in the Bank's IT systems;
  • You will participate in the implementation of OLAP cubes (Microsoft SSAS), and then take; responsibility for the maintenance, data refreshment, and further development;
  • You will participate in the DWH (Oracle-based) implementation and other major IT projects;
  • You will consult and support Risk colleagues on topics related to working with data;
  • You will prepare business requirements and requests for IT;
  • You will provide efficient communication between Risks and IT.
What we offer
  • Health and well-being:
Several Discounts at 7Card, Fit4You, Bery Fitness & Spa, Optiplaza, INTELIDENT;
Medical and life insurance;
Fresh fruits at the office.
  • Services and shopping:
Meal tickets;
Several discounts at 5asec, ZOOT, CCC, Armani Jeans, Max & Co, Swarovski, Geox, Springfield, Samsung, Orange, Pineberry, Vodafone, Lamonza etc.
  • Free time and education:
For your birthday we offer you a day off as a gift from us;
Several discounts at Fundatia Calea Victoriei, Școala de muzică Arpeggio, Whi Experience, Centru de Limbi Străine A_BEST;
Anything you want to read from Bookster

Ne place să credem că oamenii vin la noi atunci când au nevoie de sprijin pentru realizarea unui vis. Banca este o instituție serioasă, dar asta nu înseamnă că banking-ul nu poate fi cool. Cum? Printr-o cultură organizațională deschisă, în care valorile angajaților, adică ale tale, se unesc cu valorile OTP Bank.

Am vrea ca și tu să crezi în valorile noastre și să le consolidăm împreună. Știm că noua generație face lucrurile diferit și vrem să învățăm asta de la tine. Încurajăm dialogul, colaborarea, creativitatea, soluțiile digitale.

La OTP Bank, susținem și promovăm o atitudine financiară responsabilă. Ne implicăm în comunitate, prin programele de educație financiară pentru copii și tineri dezvoltate de Fundația Dreptul la Educație și oferim angajaților șansa de a se implica în programe de voluntariat în toată țara, prin intermediul programului OTP Community.

Expirat
Oracle Database Administrator - Risk Area  -  OTP Bank Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles