Gratis

Technical Support -- Italian/German/French/Spanish

TP-Link European Service Center
5 poziții

Candidatul Ideal

We're looking for Italian/German/Spanish/French speakers for our Technical Support Team, L1 and L2 positions available, Work From Home is allowed.

To help cosumers who are using TP-Link network products, We hope you have:
  • ​Good language skills(Listening, Speaking, Reading, Writing); - Mandatory requirement;
  • Good learning skills, for Network and IT knowledge;
  • Good service skills, to make cosumers satisfied.
  • Technic background/Call center experience will be more competetive;
  • Descrierea jobului

    Daily tasks:
  • Help consumers who contact TP-Link Support, to solve their problem, questions;
  • Support channels: Phone Calls, Email, Online Chat;
  • Knowledge improvement/Certificate by TP-Link:
  • Receive the professional training for TP-Link products/Troubleshooting skills;
  • You can attend TP-Link Certification Test, and receive official certificate after pass the test.
  • Benefits & Awards:
  • Attractive salary, matching your workload and contribution;
  • KPI bonus, monthly assessment and distribution;
  • Salary raise oppotunity every year, your performance will determine the times and amount of raise;
  • Multiple benefits, such as meal ticket, medical subscription, team building activities.
  • Internal promotion for higher level when you are able for the higher level position.
  • Descrierea companiei

    Despre TP-Link

    Fondat în 1996, TP-Link este furnizor global de dispozitive și accesorii de rețea. Conform companiei de analiză a pieței IDC*, TP-Link este liderul pieței de echipamente WLAN, cu distribuție în peste 170 de țări și sute de milioane de clienți în întreaga lume. Cu un portofoliu extins de dispozitive și soluții stabile, performante și accesibile în domeniul rețelisticii și o experiență dovedită, compania își continuă evoluția cu echipamente adaptate stilului de viață conectat, care să răspundă cerințelor viitoare.

    Pentru mai multe informații despre TP-Link, vizitează www.tp-link.com/en
    Publicat 4 Apr. 2024 Reactualizat 2 Mai 2024 Expiră 4 Mai 2024