Gratis

TEAM LEADER

RESURSE UMANE SRL

Candidatul Ideal

„Cel mai mare lider nu este neapărat cel care face cele mai mari lucruri. El este cel care îi face pe oameni să facă cele mai mari lucruri. ”
Abilitati
Integritate - trateaza echipa correct, in mod egal
- ofera feedback & validare, apreciere
- demonstreaza respect, confidentialitate
- comportament etic, perspectiva larga in gandire
- sustine valorile companiei

Comunicare - bun ascultator, ascultare activa/prezenta
- creeaza relatii de incredere
- claritate in comunicare a obiectivelor, asteptarilor si informatiilor

Organizare si planificare - stabilirea obiectivelor realizabile pe termen lung, mediu și scurt
- definirea prioritatilor
- adaptarea in timp real la schimbarile neprevazute
- deschiderea la noi idei si perpective

Descrierea jobului

Atributii privind echipa:
Organizează, planifică, controlează și asigură armonia în echipă, creaza un mediu în care fiecare membru al ︁︀​︂︃︃​︁︂︇​︁︂︈echipei se simte valoros și înțeles, astfel:

Va delega echilibrat sarcinile și responsabilitățile între membrii echipei în funcție de abilitățile, stiinta si experienta fiecăruia, astfel incat se asigura ca membrii echipei pot realiza fara a compromite calitatea si termenul
Prin incurajare, recunoastere si sustinere motiveaza membrii echipei sa isi depaseasca limitele, sustinandu-le creativitatea si stimuland entuziasmul
Stabileste obiective realizabile pentru membrii echipei si le masoara in mod regulat
Monitorizeaza din umbra performanta membrilor echipei si ii sustine in a performa, lucreaza impreuna pentru a-si atinge obiectivele personale si organizationale
Discutii cu angajatii, in care focusul este pe ei, fie ca e professional sau personal
Implica membrii echipei in luarea deciziilor, pregateste terenul astfel oferindu-le sansa de a lua intiativa, de a fi creativi
Deleaga sarcini prin crearea unui spatiu de incredere, de siguranta ca pot munci fara a fi judecati, ci sustinuti, tratati cu incredere ca pot face ceea ce le este incredintat
Accentueaza punctele forte si le dezvolta pe cele mai putin dezvoltate
Asigura procesul de inductie pentru noii salariati
Va mentine o comunicare deschisa cu echipa, comunicand viziunea, valorile, proiectele in curs de desfasurare si termenele propuse
Incurajeaza dialogul si schimbul de idei
“Lead by example” – lucreaza alaturi de echipa, pentru a avea o cunoastere mai buna a oricaror situatii ar putea aparea si apoi a gasi solutii pentru a imbunatati.
“Lead by example” – stabileste standarde pe care echipa sa le urmeze, va conduce prin onestitate, etica si spriin in relatiile cu ceilalti.

Atributii privind business-ul:
Responsabilitatea se va imparti intre gestionarea echipei, a magazinului, cu accent pe satisfactia clientilor si a relatiei cu furnizorii.
Este responsabil pentru derularea operatiunilor zilnice in magazinul floral, astfel:
Stabilirea de obiective cu echipa de management si atingerea acestora;
Cunoașterea și înțelegerea industriei companiei și a produselor / serviciilor pe care aceasta le ofera;
Se va asigura ca toate comenzile sunt preluate cu acuratete;
Se va asigura ca materia prima este pe stoc pentru realizarea comenzilor;
Tine stocul in timp real;
Se asigura ca toate aranjamentele respecta reteta specifica;
Se asigura ca toate comenzile sunt livrate in termenele stabilite;
Dupa livrarea comenzilor, se va asigura ca exista un “follow up” de multumire pentru colaborare si de a masura satisfactia clientilor;
Prin follow up se va asigura ca interesul pentru produse este mentinut , sa il reactiveze sau sa identifice nevoile clientilor, atunci cand dau semne de indiferenta;
Urmărește activitățile comerciale și de marketing ale concurenților.
Se asigura ca sunt respectate toate normele de siguranta si sanatate.

Indicatori de performanta:
Coeziunea echipei
Gradul de retentie al echipei
Productivitatea echipei
Satisfactie client
Mentinerea/cresterea portofoliului de clienti
Mentinerea/cresterea valorii tranzactiilor

In calitatea de Expert in legislatia muncii si cu o experienta in domeniu de peste 20 de ani, venim in intampinarea ta cu solutii de externalizare totala sau partiala a activitatii de salarizare si administrare a personalului, adaptate la necesitatile companiei tale.

Poti decide sa pastrezi executia în cadrul propriei organizatii a unor activitati pe care le consideri critice, celelalte vor putea fi externalizate simplu si eficient catre o companie de HR/Salarizare. Procesele externalizate vor inceta a mai fi o rutina consumatoare de resurse, in aceste conditii, vei avea timpul si energia necesare pentru a-ti focusa eforturile spre activitati care vor aduce valoare afacerii tale.

Pentru eficienta, propunem concetrarea serviciilor companiei tale intr-un singur loc! Asadar, in plus fata de serviciile de HR/Salarizare, aducem in completarea afacerii tale colaboratorii nostrii, respectiv:

Servicii SSM/SU Servicii de contabilitate/consultanta financiara Servicii de formare profesionala Servicii de consultanta juridica.

Publicat 7 Mai 2024 Reactualizat 8 Mai 2024 Expiră 7 Iun. 2024