Gratis

Manager vanzari

ROMCAB

Candidatul Ideal

  • Studii superioare finalizate;
  • Cunoştinţe tehnice, comerciale, financiar-contabile si juridice;
  • Abilităti de organizare și planificare, capacitatea de a gestiona eficient programul si responsabilitățile, de a prioritiza sarcinile;
  • Abilități de adaptare și învățare rapidă, capacitatea de anticipa nevoile si schimbările astfel încât sa fim in pas cu activitățile din companie si din industrie;
  • Abilitatea de a analiza informațiile, de a identifica problemele și de a găsi soluții eficiente;
  • Capacitatea de a gestiona sarcini multiple simultan, de a dovedi profesionalism in condiții de presiune;
  • Responsabilitate, capacitatea de asumare a sarcinilor si de a lua decizii complicate;
  • Capacitatea de a lucra constant si susținut, orientat spre rezultat;
  • Implicare, onestitate, devotament si loialitate in toate activitățile desfășurate;
  • Spirit energic, deschidere, rezistenta la efort prelungit si stres;
  • Capacitate de a veni cu propuneri, inițiative de îmbunătățire continua si optimizare constanta
  • Excelente abilități de comunicare și relaționare interpersonală, spirit sociabil, empatic;
  • Interes pentru autoeducare si învățare continua, motivație pentru excelenta;
  • Abilitatea de a vorbi fluent limba romana si engleza;
  • Discreție și confidențialitate absolută în gestionarea informațiilor sensibile;
  • Disponibilitate pentru deplasari frecvente si de a lucra in teren in proportie de 70% din timp;
  • Permis conducere categoria B;
  • Cunoștințe avansate de operare PC și a programelor Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint);

Descrierea jobului

  • Elaboreaza planul de vânzări pe termen scurt, mediu şi lung, valoric şi cantitativ, pe clienţi existenţi şi clienţi noi;
  • Urmareste realizarea planului de vanzari stabilit;
  • Stabileste obiective clare pentru orientarea si organizarea activitatii de vanzari
  • Elaborează şi prezintă spre aprobare conducerii planul de activitate, care va cuprinde, cel puţin: obiective generale (nivel vânzări), detalierea obiectivelor (vânzări pe clienti, grupe de produse), planul de acţiune concret, suportul tehnico – material, financiar şi uman considerat a fi necesar în atingerea acestor obiective;
  • Determină potenţialul fiecărui client şi planifică volume de vânzări în raport cu strategia comercială;
  • Analizeaza saptamanal si ia decizii cu privire la comenzile trimise de clienti pentru produse/servicii;
  • Efectuează culegere de date de pe piaţă la cererea departamentului de marketing, intocmeste si prezinta conducerii rapoarte cu propuneri si studii privind utilizarea celor mai eficiente metode de imbunatatire a programului de vanzari si de promovare a noilor produse/servicii, in functie de cerintele pietei;
  • Efectuează studii de piaţă şi analiza SWOT cu o periodicitate stabilită de conducere, urmareste permanent activitatea competitiei;
  • Participă la stabilirea politicii de preţuri în vederea obţinerii de rezultate optime în activitatea de distribuţie şi vânzare;
  • Întocmeşte rapoarte de activitate săptămânale privind evoluţia pieţei: situaţia globală a pieţei, gradul de acoperire a cerinţelor pieţei la nivel general şi pe grupe de produse, gradul de satisfacţie al clienţilor, situaţia pe piaţă în raport cu concurenţa, nerealizări ale perioadei;
  • Identifică corect clienţii potenţiali, face propuneri de aducere la îndeplinire a acestora şi asupra modului de organizare a propriei activităţi, urmăreşte dezvoltarea continuă a reţelei de clienţi şi creşterea cifrei de afaceri în concordanţă cu potenţialul pieţei.
  • Viziteaza periodic clientii din portofoliu;
  • Urmareste incasarea la termenele stabilite prin contracte a sumelor datorate de clienti.
  • Colaboreaza cu celelalte departamente pentru desfasurarea in bune conditii a activitatii;

BENEFICII:
  • Contract individual de munca incheiat pe perioada nedeterminata, perioada de proba 3 luni;
  • Salariu net 2000 euro/luna in functie de targetul si obiectivele atinse;
  • Mașina de serviciu;

Romcab este una dintre cele mai dinamice companii europene producătoare de cabluri electrice. Activul cel mai valoros al companiei este capitalul uman, adaptabilitatea și experiența de peste 70 de ani. În ultimii cinci ani Romcab a investit puternic în utilaje de ultimă generație, în adoptarea de standarde de calitate înaltă și în formarea unei echipe dinamice și competente, fiind astfel poziționată excelent pentru a contribui, alături de clienții săi, la revoluția verde a Europei.

Publicat 9 Apr. 2024 Reactualizat 9 Mai 2024 Expiră 9 Mai 2024