Gratis

Manager export

APUSENI MOUNTAINS RESEARCH CO S.R.L.

Candidatul Ideal

Studiile universitare de licență sunt o condiție standard (economice sau management)
Competente lingvistice (engleza, o alta limba reprezinta un avantaj), la un nivel avansat de comunicare.
Experiență pe un post similar, de minim 2 ani
Spirit de observație, orientare către dezvoltarea afacerii, inițiativă, implicare
Excelente abilități de comunicare, negociere, relaționare și organizare
Cunoștințe bune de operare PC (MS Office)
Disponibilitate pentru deplasare interna si internationala.
Orientare catre rezultate.
Bune competente de comunicare si negociere, munca in echipa, orientare catre client.
Are cunostintele necesare de comert international si legislatie vamala pentru executarea exporturilor. Se informeaza continuu despre modificari in aceste domenii.
O persoană proactivă, care găsește soluţii rapide şi relevante pentru clienți, cu abilități excelente de comunicare, negociere și organizare, dornică să facă parte dintr-o echipă dinamică!

Descrierea jobului

Dezvolta si consolideaza piete noi si portofoliul de parteneri pentru vanzarea produselor pe piete externe, in conformitate cu politica comerciale a companiei si procedurile de lucru interne.
Organizeaza si participa activ la targurile internationale de profil impreuna cu echipa de Marketing si Vanzari.
Negociaza cu partenerii externi (existenti si potentiali) contractele de vanzari, conform politicii companiei.
Este responsabil pentru indeplinirea obiectivelor lunare si anuale - volum si profitabilitate.
Analizeaza permanent piata, preturile practicate, solutii alternative, actiuni de marketing, caracteristici tehnice inovative in industrie si prezinta concluzii si propuneri managerului direct.
Mentine relatii de colaborare profesionala cu partenerii existenti si se documenteaza in vederea identificarii de noi oportunitati pentru dezvoltarea business-ului.
Asigura colaborarea si comunicarea interna cu departamentele implicate in procesele de vanzare export (productie, logistica, marketing, executie contracte etc.).
Coordonează, monitorizează și verifică activitatea de import-export a produselor, cu respectarea politicilor comerciale stabilite la nivelul societăţii și legislației de specialitate în vigoare
Urmărește realizarea cifrei și a profitului din vânzări, în conformitate cu politica de vânzare a companiei
Dezvoltă portofoliul actual de clienți la export, identifică clienți noi și oportunități de business la export
Se informează permanent cu privire la evoluţia pieţei
Asigură relația cu clienți externi în probleme de import-export
Analizează și asigură implementarea procedurilor și standardelor de lucru pentru dealerii externi
Asigură analiza indicatorilor activității de import - export
Reprezintă firma în relația cu partenerii externi în probleme de import-export
Stabilește cu managementul societăţii structura organizatorică a departamentului în funcţie de necesităţile curente
Elaborează și implementează procedurile de lucru în cadrul departamentului
Propune măsuri de eficientizare ale operațiunilor de import-export
Avizează operațiuni speciale efectuate în cadrul departamentului
Stabilește sarcinile salariaților din subordine și prioritățile în executarea acestor sarcini
Urmărește creșterea motivației angajaților din subordine: identifică obiectivele individuale și propune căi de atingere ale acestora conform obiectivelor organizației
Raportează rezultatele activității de import-export conform normelor interne ale companiei către superiori
Răspunde de calitatea activității de import-export a societății si calitatea relației firmă-clienți externi în probleme de import-export

SYNERGY THERM este un brand 100% românesc care a fost înființat din dorința de a crea produse de îngrijire personală cu formule stabile și eficiente care dau rezultate.
Toate produsele Synergy Therm au la bază apa termală din Băile Felix, sunt testate dermatologic și formulate cu ingrediente ultra-moderne. Izvoarele termale din Băile Felix se numără printre cele mai renumite izvoare termale din România, iar apa termală are nenumărate proprietăți benefice antiinflamatorii și calmante asupra pielii.
Fiecare produs în parte este gândit și creat cu multă atenție și răbdare, iar toate testele necesare sunt efectuate înainte ca acesta să ajungă să fie utilizat de către clientele și clienții noștrii pentru a ne asigura că produsul final este blând cu pielea și dă rezultatele dorite.
Gama Synergy Therm este într-o continuă dezvoltare din dorința de a ne adresa tuturor tipurilor de ten și afecțiunilor acestora și de aceea urmărim cu mare interes atât trendurile în skincare, cât și cerințele utilizatorilor noștri.
Publicat 25 Apr. 2024 Reactualizat 25 Apr. 2024 Expiră 25 Mai 2024