Gratis

Inginer Oenolog

Beciul Domnesc

Candidatul Ideal

  • Experienta anterioara semnificativa pe un rol similar;
  • Studii universitare ( Facultatea de oenologie, biochimie, chimie, chimie alimentara );
  • Capacitate de analiza, sinteza, interpretare date;
  • Cunostiinte de operare Microsoft Office;
  • Limba engleza – constituie avantaj.;
  • Permis de conducere categoria B.

Descrierea jobului

Descriere generala rol:
  • Efectueaza analizele fizico-chimice de laborator ale vinurilor, bauturilor alcoolice si otetului cu scopul de a se incadra in parametrii fizico-chimici din standardele de calitate.
  • Asigura calitatea si siguranta produselor folosite in fluxul tehnologic, cat si a produselor finite, prin identificarea neconformitatilor, propunerea si implementarea actiunilor corective necesare
Responsabilitati:
  • Efectueaza analize organoleptice si fizico-chimice pentru must, vin, bauturi alcoolice, otet in scopul obtinerii produselor de calitate.
  • Verifica din punct de vedere analitic toate materialele oenologice folosite in procesele de productie.
  • Prelucreaza si inregistreaza rezultatele analizelor si emite buletine de analiza pentru produsele finite expediate in reteaua comerciala sau pentru alte situatii in care este necesara emiterea acestora in scopul incadrarii produselor finite in standardele de produs si standardele de firma.
  • Contribuie semnificativ la elaborarea, clasarea si inventarierea vinurilor pentru incadrarea lor in categoriile de calitate cat si stabilirea situatiei gestionare.
  • Urmareste aplicarea cu strictete a standardelor de produs si documentatiei tehnice pentru evitarea abaterilor de la acestea.
  • Pregateste si gestioneaza reactivii pentru toate analizele ce se efectueaza in laboratoarele companiei pentru buna functionare si corectitudinea rezultatelor analizelor.
  • Executa analize la apele reziduale rezultate in procesul de productie, cu emitere de buletine de analiza in scopul respectarii standardelor pentru ape si protejarii mediului.
  • Executa microprobe in laborator pentru stabilirea tratamentelor produselor ce se imbuteliaza.
  • Executa si raspunde de verificarea intermediara a echipamentelor de masura si control in scopul imbunatatirii calitatii rezultatelor.
  • Respecta procedurile SMC si HACCP ale companiei pentru alinierea la cerintele standardelor europene si se asigura totodata de respectarea acestora in companiei
  • Participa la dezvoltarea de produse noi in colaborare cu departamentele Marketing si Vinificatie.

Descrierea companiei

POVESTEA NOASTRĂ ÎNCEPE AICI!

Înfiinţată în anul 1949, Beciul Domnesc este unul dintre cei mai mari producători de vinuri din România.

Compania exploatează astăzi peste 1.500 de hectare cultivate cu viţă de vie nobilă, amplasate în renumitele podgorii: Cotești, Odobești, Panciu și Huși. Cea mai renumită dintre crame este Crama Beciul Domnesc, construită în secolul al XV-lea, cramă monument istoric, inclusă în patrimoniul cultural al României. Aici sunt păstrate peste 100.000 de sticle de vin, cele mai vechi datând din 1949, numărul lor crescând an de an.

În plantațiile noastre regăsim struguri negri, roze și albi, din soiuri care ne pot oferi vinuri neutrale, semi-aromate sau aromate, pe care le vinificăm pentru a obține vinurile seci, demiseci, demidulci sau dulci din portofoliu. Din totalitatea soiurilor existente în plantațiile noastre, le amintim pe cele mai reprezentative, astfel: Fetească Neagră, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Merlot, Traminer, Busuioaca de Bohotin, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Muscat Ottonel, Tămâioasa Româneasca, Feteasca Alba, Fetească Regală si Galbena de Odobești.

Portofoliul Beciul Domnesc cuprinde produse din categoriile vin, vinars, băuturi spirtoase și oţet. Printre brandurile de vin din portofoliul companiei se numără Mirabilis Machina, Vinoteca, Comoara Pivniţei, Oenoteca, Egregio, Sempre Rose, Rosé Vérité, Beciul Domnesc Grand Reserve, Beciul Domnesc, Sigillum Moldaviae și altele, iar portofoliul de vinarsuri este format din brandurile Mioriţa și Jad.

Calitatea produselor noastre a fost recunoscuta de catre specialistii din intreaga lume, astfel vinurile și vinarsurile noastre au caștigat numeroase medalii la competițiile naționale și internaționale la care au participat.
Publicat 29 Mart. 2024 Reactualizat 26 Apr. 2024 Expiră 28 Apr. 2024