Gratis

Inginer de Proces FPGC

Saint-Gobain Construction Products Romania

Candidatul Ideal

Ne vom uita cu multă atenţie la personalitate, la atitudine și la potențialul tău, însă rolul presupune și alte câteva calificări și abilități:
  • studii superioare în inginerie chimică;
  • foarte bune cunoștințe de operare PC (Office 365);
  • nivel avansat de limba engleză;
  • capacitate de analiză, de a face conexiuni între conceptele teoretice și practică;
  • capacitate de prioritizare;
  • bune abilități de comunicare și de lucru în echipă, orientare către oameni;
  • experiența de lucru pe linii de producție (constituie un avantaj);
  • dorință de dezvoltare profesională (constituie un avantaj);
  • cunoştințe despre principiile și instrumentele de îmbunătățire continuă precum: 5S, Kaizen, Six Sigma, TPM (constituie un avantaj).

Descrierea jobului

Poziția este deschisă în cadrul departamentului de Îmbunătățire Procese, ocupantul acesteia urmând să își desfășoare activitatea în cadrul Fabricii de plăci gips-carton din Turda, iar rolul său este de a gestiona și coordona acțiunile și proiectele destinate optimizării și îmbunătățirii proceselor și produselor existente, precum și de a implementa noi tehnologii și metodologii pentru a îmbunătății calitatea producției.
Acesta lucrează în strânsă colaborare cu celelalte departamente pentru a asigura conformitatea cu standardele de calitate și siguranță.
Furnizează support tehnic celor implicați în dezvoltare, producție, livrare și implementare la client facilitând comunicarea și rezolvând problemele care pot apărea pe parcursul procesului de producție.

RESPONSABILITĂȚI PRINCIPALE:
  • dezvoltă și implementează planuri de acțiune pentru îmbunătățirea continuă a proceselor și produselor;
  • colaborează cu echipa de automatizare în vederea optimizării și creșterii stabilității proceselor;
  • identifică nevoile de îmbunătățire și colaborează cu departamentul de investiții în vederea implementării de soluții;
  • identifică aspectele de proces care influențează funcționarea echipamentelor și colaborează cu departamentul de mentenanță în vederea definirii soluțiilor tehnice;
  • supervizează echipele de mentenanță autonomă;
  • efectuează teste pe materiile prime în vederea identificării de noi furnizori având ca scop reducerea costurilor de producție și îmbunătățirea calității produselor;
  • este responsabil de eficiența energetică și reducerea emisiilor de CO2 prin optimizarea proceselor și cu respectarea standardelor de calitate;
  • pregătește raportări ale indicatorilor de performanță/energetici și date necesare întocmirii bugetelor;
  • asigură continuitatea funcționării liniei de producție în parametrii setați, prin monitorizarea indicatorilor de performanță și de calitate/proces;
  • intervine în procesul tehnologic în vederea remedierii problemelor apărute și asigurării calității corespunzătoare a produselor;
  • își desfășoară activitatea în conformitate cu metodologiile de excelență operaţională World Class Manufacturing.

BENEFICII OFERITE:
  • Asigurare privată de sănătate, cu posibilitatea includerii membrilor familiei
  • Asigurare de viață
  • Posibilitatea de a cumpăra acțiuni Saint-Gobain (Planul de Economii al Grupului)
  • Posibilitatea achiziționării produselor Saint-Gobain în condiții avantajoase
  • Indemnizație de transport
  • Sprijin relocare, după caz
  • Tichete de masă
  • Indemnizație de concediu, în funcție de politicile de acordare
  • Bonusuri anuale in funcție de atingerea unor obiective de performanță agreați
  • Zile de concediu în plus, în funcție de vechimea în companie
  • Alte beneficii, acordate în funcție de politicile de acordare de bonusuri ale fiecărei companii în parte
  • Sprijin în formarea profesională
  • Cursuri pentru dezvoltarea carierei (ex. Universitatea Saint-Gobain, platforma de training online etc.).

Saint-Gobain este lider mondial în domeniul soluțiilor ușoare și sustenabile pentru construcții, Saint-Gobain proiectează, produce și distribuie materiale și servicii pentru piețele industriale și de construcții. Soluțiile sale integrate pentru renovarea clădirilor publice și private, pentru construcțiile ușoare și decarbonizarea construcțiilor și a industriei sunt dezvoltate printr-un proces continuu de inovare și oferă durabilitate și performanță. Angajamentul Grupului este ghidat de scopul său, "MAKING THE WORLD A BETTER HOME".

Vânzări de 47,9 miliarde EUR în 2023 la nivel global
160,000 de angajați care activează în 76 de țări
Un Grup angajat să atingă neutralitatea emisiilor de carbon până în 2050

În România, Saint-Gobain furnizează produse și soluții din gamele Abrasives, Glass, Prime Glass Working, Sekurit, ISOVER, PAM, Rigips, Weber, Duraziv şi Chryso, cumulând peste 2000 de angajați în 14 situri industriale situate în Brăneşti, Călăraşi, Ploieşti, Satu-Mare, Turda, Suceava, Vălenii de Munte, Popești Leordeni şi Ariceştii Rahtivani. Pentru mai multe informații despre Grupul Saint-Gobain în România, vizitați www.saint-gobain.ro.

Publicat 12 Apr. 2024 Reactualizat 10 Mai 2024 Expiră 12 Mai 2024