Gratis

ECONOMIST (CONTABILITATE)

SC PRO OPTICA SA

Candidatul Ideal

- Studii superioare- economice (Contabilitate si informatica de gestiune);
- Absolvent al ASE-Facultatea de contabilitate si gestiune informatica(constituie un avantaj)
- Experienta pe o pozitie similara minim 1 an ;
- Cunostinte si abilitati de operare PC: MS Office, programe de gestiune financiar-contabila;
- Abilitati de comunicare si negociere;
- Abilitati de planificare, analiza, organizare, dinamism, spirit de echipa;
- Limba engleza - nivel mediu;

Descrierea jobului

Principalele atribuţii şi responsabilităţi:
- Înregistrează operaţiunile de casă, bancă şi deconturile de cheltuieli.
- Înregistrează operaţiunile legate de intrările şi ieşirile de mijloace fixe.
- Înregistrarea in evidenta contabila a facturilor de la furnizori si clienti.
- Asigură şi răspunde de efectuarea corectă a calculului privind drepturile băneşti ale salariaţilor, a reţinerilor din salarii şi a obligaţiilor faţă de bugetul de stat şi local, asigurările sociale şi alte fonduri speciale;
- Asigurarea desfasurarii ritmice si in bune conditii a unor operatiuni specifice activitatii financiar-contabile (decontare cu furnizorii si beneficiarii, inregistrare facturi, reglare balante de stocuri, analiza lunara a conturilor etc.)
- Centralizează toate cheltuielile efectuate în timpul lunii: materiale, salarii, amortizare, utilităţi şi alte cheltuieli.
- Întocmeşte decontul de TVA şi declaraţiile lunare care se depun la Administraţia Financiară, Casa Naţională de Pensii, A.M.O.F. etc.
- Întocmeşte balanţe de verificare lunare, trimestriale, anuale(urmăreşte datoriile către buget şi terţi; achitarea creanţelor; întocmeşte situaţii statistice; completează Registrul Inventar.)
- Efectuează contabilitatea de gestiune, şi anume: repartizează cheltuielile directe şi indirecte pe cele două tipuri de activităţi ale societăţii şi ţine evidenţa cheltuielilor efectuate pe fiecare produs sau temă de cercetare pe baza „Fişei de Calcul Costuri Efective”.
- Colaborează cu Contabilul Şef pentru asigurarea mijloacelor financiare necesare realizarii B.V.C. şi răspunde de folosirea fondurilor conform actelor normative şi prevederilor legale.
- Urmăreşte şi răspunde de fondurile băneşti ale societăţii, de folosirea acestora potrivit actelor normative, prevederilor legale şi spiritului politicii economice a societăţii.
- Asigură mijloacele financiare necesare realizării sarcinilor planului de cercetare, proiectare, producţie,întreţinere, salarizare şi administrativ gospodăresc.
- Exercită cu exigenţă controlul financiar asupra operaţiilor privind patrimoniul societăţii.
- Răspunde de toată activitatea sa în faţa Contabilului Şef.

Beneficii :
- Salariu atractiv
- Masa de pranz - asigurata de companie
- Prima de Paste
- Bonus anual de performanta
- Petrecere de Craciun
- Transport asigurat sau decont carburant
Cursuri de calificare, formare si dezvoltare personala- Program de lucru luni – vineri 8.30 – 16.30 (pauza de masa 15 min inclusa in program).
Activitatea se va desfasura in punctul de lucru - DN4, Frumușani 077020 .

PRO OPTICA S.A. is a private Romanian company, leader of the Romanian Defense & Security optronic based solutions Market and a player in the International Market. The high professionalism in performing the work, the dynamics of development and the flexibility to the market demands are sustained and achieved by the teamwork of the 70 employees of the company (scientists, engineers, technologists, economists, technicians and administrative personnel). Visit www.prooptica.ro to learn more.

Publicat 20 Mart. 2024 Reactualizat 20 Mart. 2024 Expiră 19 Apr. 2024