Gratis

Contabil sef

VEGETAL ROMÂNIA INTEGRAT COOPERATIVĂ AGRICOLĂ

Candidatul Ideal

Ai experienta si cunostinte solide de contabilitate, logistica, operatiuni vanzari, legislatie fiscala si poti lucra cu SAGA? Esti colegul pe care il cautam.

Cerinte:

studii superioare in economie, contabilitate, financiar sau un domeniu similar;
minim 5 ani experienta in domeniu;
experienta in coordonarea unei echipe, avand aptitudini de coordonare, dand dovada de spirit de echipa si bune abilitati de comunicare;
detine calitatea de contabil autorizat/ expert contabil si/sau consultant fiscal;
cunostinte solide in domeniul financiar-contabil, precum si despre legislatia relevanta;
operare software contabilitate: SAGA, Ciel, Ideale;
cunostinte despre legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil.

Descrierea jobului

Responsabilitati:

verifica si prelucreaza zilnic documentele contabile (ex. facturi furnizori, chitante, extrase de cont, registru de casa, facturi clienti, ︁︀​︂︃︃​︇︉​︆︄ordine de plata);
intocmeste si verifica tuturor registrelor contabile relevante (ex. registrului jurnal, inventar, registrul de evidenta fiscala);
verifica corectitudinea si legalitatea intocmirii documentelor fiscale cu care lucreaza;
verifica lunar toate inregistrarile contabile, asigurandu-se de corecta componenta a tuturor soldurilor din balanta;
depune la timp formularele specifice in format electronic catre ANAF;
elaboreaza rapoarte interne catre persoanele relevante (ex. management);
coordoneaza si organizeaza activitatea departamentul financiar-contabil.
Organizează, îndrumă, conduce, controlează și răspunde de desfășurarea în mod eficient a activității financiar-contabile a Vegetal Romania Integrat, conform dispozițiilor legale în vigoare;
Întocmește proiectul bugetului Cooperativei Agricole, având în vedere numărul de personal, cheltuielile necesare desfășurării activității și cheltuielile de capital;
Întocmește proiectele de rectificare a bugetului Cooperativei Agricole;
Urmărește execuția bugetului de venituri și cheltuieli pentru activitatea proprie și organizează evidența angajamentelor bugetare și legale pentru activitatea proprie;
Întocmește și verifică lunar balanța și analizează soldurilor;
Asigură înregistrarea corectă și la timp a tuturor operațiunilor financiar-contabile ale Cooperativei Agricole;
Emite facturile;
Întocmește ștatele de plată ale salariaților și ale altor categorii de personal și răspunde de corectitudinea datelor înscrise în acestea, execută deciziile de imputare sau reținere, sesizează conducerea Cooperativei pentru recuperarea pagubelor;
Organizează casieria Cooperativei Agricole;
Verifică gestiunea stocurilor;
Verifică deconturile de cheltuieli;
Efectuează plățile generate de cheltuieli curente, încasează veniturile obținute conform legii și întocmește, verifică și avizează documentația privind plățile curente;
Întocmește și depune declarațiile lunare/ trimestriale/ anuale, după caz, și situațiile financiare și anexele acestora;
Analizează conturile de venituri și cheltuieli și raportează rezultatele;
Întocmește rapoarte de analiză privind performanța economică a Cooperativei agricole;
Asigură respectarea politicilor și a procedurilor contabile;
Pregătește rapoartele financiar-contabile solicitate de Consiliul de Administrație;
Întocmește proceduri care să eficientizeze activitatea financiar- contabilă, asigură implementarea acestora și buna lor funcționare;
Coordonează salariații din subordine și participă la evaluarea performanțelor profesionale individuale anuale ale personalului din subordinea sa;

Respectă regulile interne de comportament pe perioada programului de lucru.
Anunță situațiile de boală și asigură obținerea certificatului medical legal, în situație contrară fiind pontat absent nemotivat.
Anunță conducerea VRI de orice modificare a datelor personale intervenite în situația sa, pentru o corectă preluare în sistemul informatic al asigurărilor sociale de stat și de impozitare a veniturilor de natură salarială.
Respectă orice alte măsuri luate de Președintele Consiliului de Administrație/ Directorii executivi, care vizează îmbunătățirea condițiilor de securitate și sănătate ocupațională și de dezvoltare a capacităților tehnice asigurate la locul său de muncă.Asigură arhivarea documentelor justificative și a registrelor contabile conform legislației în vigoare;

Atribuții privind regulamentele, instrucțiunile, procedurile de lucru

Răspunde de corectitudinea datelor înscrise în documentele și situațiile contabile.

Se prezintă la verificările medicale periodice pe durata executării contractului individual de muncă.

Abilități de conducere a unei echipe
Abilități de raportare
Rezolvarea problemelor
Alte aptitudini necesare:

Munca în echipă

Cooperativa Agricola de Grad 3 - Vegetal Romania Intergrat, este formata exclusiv din Cooperative Agricole de Grad 2 si reprezinta cel mai inalt grad de asociere economica moderna al cooperativelor agricole , este administrata impreuna cu Directorul general, de Consiliul de administratie si guvernata de Adunarea Generala, a cooperativelor membre.

Ce urmarim: promovarea intereselor economice ale membrilor in conformitate cu principiile cooperatiste de tip european, transabilitatea productiei agricole, calitate constanta, reciprocitatea din punct de vedere economic, dezvoltarea durabila a cooperativelor membre si a fermierilor care fac parte din aceste formatiuni.
Publicat 18 Mai 2024 Reactualizat 8 Iun. 2024 Expiră 17 Iun. 2024