Gratis

Analist risc si date ESG

Aquila Group

Candidatul Ideal

  • Identificarea, colectarea si analiza datelor legate de performanta ESG a companiei si a factorilor de risc asociati; evaluari potentialelor riscuri de mediu, sociale si de guvernanta care ar putea afecta compania.
  • Implementarea, dezvoltarea si monitorizarea KPI de risc; testarea, inregistrarea si raportarea periodica a incidentelor catre management.
  • Dezvoltarea si mentinerea unor sisteme eficiente de monitorizare a performantei ESG si raportarea periodica catre management si partile interesate.
  • Colaboreaza cu departamentele interne pentru a integra considerentele ESG in practicile de management al riscului si procesele decizionale. Interactioneaza cu partile interesate externe (de exemplu, investitori, banci) pentru a comunica eforturile de management al riscului ESG ale companiei.
  • Monitorizeaza si analizeaza schimbarile in legile, reglementarile si cele mai bune practici legate de ESG pentru a asigura conformitatea continua si pentru a identifica riscurile emergente.
  • Utilizeaza instrumente analitice si metodologii pentru a modela si a identifica potentialele riscuri ESG si impactul acestora asupra companiei.
  • Conduce sesiuni de formare si ateliere pentru a creste gradul de constientizare si intelegere a riscurilor ESG printre angajati si management.
  • Contributia la dezvoltarea si implementarea strategiilor si politicilor ESG ale companiei.

Descrierea jobului

Calificari si Competente Necesare:
  • Diploma de licenta in Stiinte si ingineria mediului, Finante, Statistica sau un domeniu relevant. Studii master sau certificari in ESG sunt un avantaj.
  • Experienta pe un rol similar de minim 2 ani (raportare ESG, data analist, financiar, performanta).
  • Cunostinte avansate in Microsoft Office (Excel, Word, PowerPoint), cunoastrea instrumentelor de vizualizare a datelor (de exemplu Power BI) constituie un avantaj
  • Abilitati de comunicare si capacitatea de a prezenta informatii complexe intr-un mod accesibil.
  • Capacitatea de a analiza si interpreta seturi mari de date si de a extrage informatiile relevante.
  • Abilitatea de a lucra eficient in echipe multidisciplinare si de a colabora cu diferite departamente.
  • Cunoasterea limbii engleze la nivel intermediar; cunoasterea unei a doua limbi constituie un avantaj.
  • Dorinta si capacitatea de a ramane la curent cu cele mai recente cercetari si tendinte in domeniul ESG.

AQUILA opereaza in Romania si Republica Moldova, oferind servicii integrate de distribuție, logistica si transport. Compania noastra livreaza o gama diversificata de produse de larg consum catre peste 72.000 de puncte de desfacere, acoperind mai mult de 90% din piața de retail. Portofoliul nostru include peste 10.000 de produse, de la marci proprii precum Gradena, LaMasa si Yachtis, pana la marci internaționale recunoscute in domenii precum cel al produselor de ingrijire personala, alimente, bauturi.
In calitate de lider responsabil, AQUILA demonstreaza un angajament ferm pentru sustenabilitate si responsabilitate sociala, incorporand practici eficiente de mediu si sociale in toate activitațile noastre. Angajamentul nostru subliniaza dedicarea continua de a asigura un mediu de lucru etic si incluziv,in care fiecare membru al echipei este apreciat si incurajat sa contribuie la succesul durabil al companiei.
Publicat 29 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 29 Mai 2024