Gratis

ANALIST FINANCIAR

NRG CABLES S.R.L.

Candidatul Ideal

  • Licenţiat ȋn finanţe, contabilitate sau administrarea afacerilor;
  • Disponibilitate pentru program prelungit de muncă, inclusiv sâmbăta/duminica;
  • Abilitatea de a vorbi fluent limba romana si limba engleza;
  • Permis categoria B si disponibilitate pentru deplasari;
  • Disponibilitate pentru relocare;
  • Abilităti de organizare și planificare, capacitatea de a gestiona eficient programul si responsabilitățile, de a prioritiza sarcinile;
  • Abilități de adaptare și învățare rapidă, capacitatea de anticipa nevoile si schimbările astfel încât sa fim in pas cu activitățile din companie si din industrie;
  • Abilitatea de a analiza informațiile, de a identifica problemele și de a găsi soluții eficiente pentru a sprijini procesul decizional al conducerii;
  • Capacitatea de a gestiona sarcini multiple simultan, de a dovedi profesionalism in condiții de presiune
  • Responsabilitate, capacitatea de asumare a sarcinilor si de a lua decizii complicate
  • Capacitatea de a lucra constant si susținut, orientat spre rezultat;
  • Implicare, onestitate, devotament si loialitate in toate activitățile desfășurate;
  • Spirit energic, deschidere, rezistenta la efort prelungit si stres;
  • Capacitate de a veni cu propuneri, inițiative de îmbunătățire continua si optimizare constanta;
  • Excelente abilități de comunicare și relaționare interpersonală, spirit sociabil, empatic;
  • Interes pentru autoeducare si învățare continua, motivație pentru excelenta;
  • Discreție și confidențialitate absolută în gestionarea informațiilor sensibile;
  • Cunoștințe avansate de operare PC și a programelor Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint);

Descrierea jobului

Responsabilități:
  • Realizează analiza economico-financiară a companiei ( lunar, trimestrial, semestrial, anual) atât la nivel general cât şi pe centre de profit. Interpretează rezultatele analizei şi propune soluţii de optimizare care rezultă din compararea rezultatelor cu cele anterioare, cu cifrele bugetate şi cu informaţiile din industrie;
  • Realizează analiza diagnostic a companiei, elaborează planurile de măsuri de corectare a deficienţelor constatate şi urmăreşte implementarea acestora şi eficacitatea lor;
  • Fundamentează din punct de vedere economic planurile de afaceri pe termen scurt, mediu şi lung, consolidează bugetele, defineşte constrângerile financiare şi se asigură de ȋnţelegerea acestora de către responsabilii de bugete. Se asigură de corectitudinea datelor cuprinse ȋn buget cu toate elementele acestuia;
  • Realizează analize pe categorii de cheltuieli si centre de costuri in scopul de a asigura repartizarea corespunzatoare a cheltuielilor pe centre de cost si segmente de activitate. Efectueaza rapoarte privind cheltuielile si propune masuri de reducere a acestora;
  • Pregăteşte rapoartele financiare care rezumă şi prognozează poziţia financiară a companiei. Transmite conducerii companiei raportări conform cerinţelor. Asigură suportul informaţional necesar luării deciziilor la nivel de board;
  • Culege, interpreteaza si modeleaza datele pentru realizarea analizei de profitabilitate si pentru a asigura exactitatea rezultatelor finale;
  • Verifica si aloca veniturile si cheltuielile pe centre de cost si/sau profit;
  • Actualizeaza informatiile solicitate in conformitate cu cerintele companiei;
  • Asigura expertiza economica si financiara a firmei;
  • Monitorizeaza costurile companiei si alte elemente legate de balanta contabila;
  • Este implicat in procesul de bugetare, garanteaza relevanta ipotezelor luate in calcul;
  • Intocmeste analiza riscurilor;
  • Urmareste respectarea bugetului, indica semnaleaza fata de plan, propune masuri corective;
  • Coordoneaza urmarirea financiar-contabila a proceselor de investitii;
  • Defineste si participa la construirea instrumentelor de lucru, inclusiv sisteme informatice, care sa-i permita o mai buna eficienta in functia sa;
  • Responsabil cu furnizarea informatiilor economice cerute de entitatile catre care raporteaza;
  • Participa la intocmirea bugetelor de productie;
  • Analizeaza pierderilor tehnologice pe produse;
  • Monitorizeaza aplicarea legilor, normelor metodologice, ordinelor si instructiunilor in vigoare pentru domeniul in care lucreaza (impreuna cu departamentul „Legal” sau cu avocatul companiei);
  • Intocmeste raportul de activitate care trebuie sa cuprinda cele 5 planuri: anual, lunar, saptamanal, zilnic cu liste TO DO;

Beneficii:
  • Contract individual de munca incheiat pe perioada nedeterminata, perioada de proba 3 luni;
  • Salariu NET 2000 EURO/ luna;
  • Plata taxelor de școlarizare pentru dobândirea de noi skills-uri necesare pentru performarea task-urilor;
  • Upgrade personal, dezvoltare si deschidere de noi perspective profesionale;
  • Libertate de mișcare, de a lua decizii si de a le implementa;
  • Participare la profit in cazul realizării unor proiecte agreate in avans;
Publicat 22 Apr. 2024 Reactualizat 16 Mai 2024 Expiră 22 Mai 2024