Gratis

Analist Credite Factoring

Banca Transilvania
2 poziții

Candidatul Ideal

Buna,

Suntem in cautarea unui nou coleg care sa se alature echipei de Analisti Credite a Departamentului de Factoring din Banca Transilvania.

Ne-ar placea sa ai:
Studii superioare economice absolvite;
Experienta de minim 2 ani in domeniul analizei financiare a companiilor (experienta in domeniul bancar - obligatoriu);
Cunostinte contabile - nivel avansat;
Foarte buna capacitate de analiza si sinteza a indicatorilor financiari;
Bune abilitati de organizare, planificare si comunicare;
Cunostinte bune de limba engleza
Cunoasterea produselor de factoring constituie un avantaj.

Descrierea jobului

Responsabilitatile principale sunt urmatoarele:
Analizeaza si instrumenteaza dosarele de factoring conform procedurilor in vigoare in baza documentatiilor depuse de aderenti (clientii bancii), alte surse de informatii
Participa la interactiunile cu clientii in etapa de structurare a produselor de factoring acordate pentru stabilirea necesarului de finantare si negocierea conditiilor de acordare;
Analizeaza afacerea si situatiile financiare ale aderentilor si debitorilor persoane juridice, avand ca suport documentatia depusa de catre client si date provenite din surse publice;
Analizeaza factorabilitatea relatiilor aderent/debitor (contracte comerciale, fise clienti/furnizori) si stabileste conditiile de utilizare ale facilitatilor de factoring
Monitorizeaza evolutia afacerii clientului prin deplasare periodica la client si analizeaza situatia financiara si garantiile clientului;
Intervine in colaborarea cu clientul ori de cate ori apar solicitari din partea acestuia sau pozitia bancii se modifica, functie de evolutia relatiei contractuale.
Abilitati personale:
capacitate de analiza si sinteza
abilitatea de a lucra mai multe taskuri simultan, respectarea termenelor
persoana analitica, meticuloasa, atenta la detalii, organizata, cu spirit de echipa
adaptabilitate, rezistenta la stres
Beneficii:
Oportunitatea de a lucra pentru cea mai mare banca din Romania si pentru un brand romanesc de top;
Pachet atractiv de beneficii;
Ocazia de a face parte dintr-o echipa tanara;
Traininguri de pregatire si perfectionare profesionala;
Oportunitati de dezvoltare a carierei.

Descrierea companiei

Suntem banca numărul 1 din România

Iar superputerea noastră sunt #OameniidelaBT.

Noi suntem banca oamenilor întreprinzători. Sau mai bine spus, compania care își dorește ca lucrurile să fie făcute, ideile valorificate, iar visele împlinite, susținând oamenii care au curajul să facă lucrurile puțin mai diferit.

Avem antreprenoriatul în ADN și încurajăm performanța. Succesul nostru este construit în echipă.

Povestea BT a început acum 30 de ani, la inițiativa unor oameni de afaceri clujeni. Am dus povestea mai departe, iar astăzi Banca Transilvania a devenit cea mai mare banca din România – cu peste 4 milioane de clienți și aproape 10.000 de colegi.

Publicat 26 Apr. 2024 Reactualizat 9 Mai 2024 Expiră 26 Mai 2024