Vanzator B2B/Technical Sales Representative/Agent vanzari

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere

Candidatul Ideal

Selena Romania este parte a grupului Selena, care opereaza la nivel global, producand si distribuind o gama larga de materiale pentru construcții, pentru utilizatorii profesioniști si individuali si este unul din 4 cei mai mari producatori de spuma poliuretanica din lume.
Datorita dezvoltarii dinamice a vanzarilor, cautam candidați pentru ocuparea postului:

Reprezentant vanzari B2B

- studii superioare;
- experienta de 3 ani in vanzari B2B, precum si in domeniul materialelor de constructii;
- atitudine pozitivă, prezenţă placută, capacitatea de a stabili relaţii interpersonale;
- flexibilitate, deschidere la schimbare şi la nou;
- iniţiativă, imaginaţie, spirit antreprenorial;
- cunoasterea limbii engleze la nivel mediu;
- permis de conducere cat.B.

Technical Sales Representative - 2 posturi

- minim 2 ani de experiența comeciala, cu precadere in sectorul materialelor de constructii;
- cunostinte practice privind gama de produse din sectorul tamplariei termoizolante;
- abilitati tehnice practice;
- experiență în lucrul pe proiecte;
- cunostinte practice a tehnicilor de vanzare si negociere;
- abilitati dezvoltate de comunicare;
- motivație puternică și orientare către rezultate;
- capacitatea de a lucra sub presiunea timpului
- abilități de luare a deciziilor
- nivel mediu de cunoastere al limbii engleze
- permis de conducere de categoria B.
- studii superioare

Reprezentant vanzari - regiunea Timis, Arad, Bihor si Caras Severin

- Studii superioare (de preferat);
- Minim 3 ani experienta in vanzari de produse cu rulaj apropiat de produsele Selena (distributie vopsele lavabile, materiale de constructii)
- Cunostinte practice ale tehnicilor de vanzare si negociere;
- Seriozitate si onestitate;
- Disponibilitate pentru deplasari si capacitate de a lucra sub presiune;
- Permis de conducere – categoria B;
- Cunostinte de limba maghiara la nivel mediu;
- Cunostinte limba engleza reprezinta un avantaj;
- Cunostinte operare MS Office

Descrierea jobului

- reprezintă compania în contactarea potențialilor clienți și își asumă responsabilitatea pentru procesul de negociere de la început până la semnarea contractului, pentru a crește cifra de afaceri;
- gestionează și extinde portofoliul de clienți, identificând oportunități pe piața locală în funcție de cerințele clienților si in concordanta cu politica comerciala a companiei;
- prospecteaza piaţa si identifica clienti noi pe baza unui plan bine stabilit;
urmărește derularea contractelor (oferte, comenzi, livrări, plăți).

Technical Sales Representative

- vanzarea si dezvoltarea portofoliului de clienți și parteneri pentru un segment specific de produs, avansat tehnologic si nou pe piata din Romania, din sectorul montajelor de uși &ferestre
- planificarea si desfasurarea de prezentari/traininguri cu privire la aspectele tehnice ale produsului și demonstrarea modului în care aceste aspecte pot aduce beneficii clientului final;
- colaborare cu proiectanți și arhitecți pentru implementarea produselor în proiecte/lucrări
- pregătirea ofertelor comerciale, negocierea contractelor, a termenilor si conditiilor de vanzare conform politicii comerciale a companiei
- realizarea obiectivelor asumate de vânzări
- construirea și menținerea unor relații foarte bune cu clienții existenți
- acordarea de consiliere tehnica clientilor, in perioada de pre-vanzare si post-vanzare

- Realizarea vanzarilor si gestionarea clientilor din zona sa de responsabilitate directa;
- Identificarea clientilor astfel incat sa creasca continuu si in ritm sustinut nivelul distributiei numerice;
- Derularea colaborarii dpdv juridic cu clienti gestionati direct;
- Strangerea datelor despre jucătorii de pe piata, strangerea unor informatii despre competitori, clienti, produse si preturi;
- Monitorizarea permanenta a concurentei si realizarea de rapoarte lunare catre Sales Manager cu privire la aceasta;
- Recuperarea creditelor din piata aferente vanzarilor sale pe zona sa de responsabilitate;
- Realizarea cercetarilor de piata simple la solicitarea departamentului de marketing;
- Intocmirea regulata a rapoartelor specifice departamentului.

Descrierea companiei

Oferim:

- lucrul intr-un mediu cu provocări interesante, intr-o echipa tanara și dinamica, intr-o companie de renume mondial;
- instruire și sprijin in implementarea sarcinilor;
- poziție independentă cu posibilitatea de a-ți implementa propriile idei;
- stabilitatea locului de munca si un sistem de remunerare motivațională;
Publicat 2 iul. 2021 Reactualizat 30 iul. 2021 Expiră 1 aug. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos