Publicat 16 Iun 2020 | Reactualizat 30 Iun 2020 | Expiră 16 Iul 2020

Tools & Methodologies SW Engineer with Doors knowledge

1 post |  Aplicare externa
Ai aplicat
Nu uita să îți finalizezi aplicarea pe site-ul angajatorului! Vei avea mai multe șanse de a fi chemat la interviu.

Descrierea jobului

Adecco Permanent Placement is looking for its client - an important company from automotive industry, for a Tools & Methodologies SW Engineer to complete their team based in an R&D centre from Cluj Napoca. We are looking for potential employees form all over the country. The client's company offers relocation package.The candidate  will assume the following:

Requirements:
  • Requirements management engineering with IBM Doors.
  • DXL – the Door Extended Language.
  • Java and C programming languages.
  • Basic knowledge of main high level scripting and programming languages (Visual C++, Perl, Python …).
  • XML and other data exchange format management.
  • Basic knowledge on Configuration and Change management tool.
  • Linux and Windows O.S. Knowledge.

The ideal candidate should:

  • Analytical thinking and problem solving.
  • Ability to work in multinational distributed teams.
  • Knowledge sharing.
  • Team working and proactive approach.
  • Autonomy and attitude to learn new technologies.
  • Collaborative approach to interact with development departments.

Education & Former Experience
  • Diploma / Bachelor / Master in Electronic Engineering, Computer Engineering, Automatics, Informatics.
  • Previous experience in automotive industry is an advantage.

Your benefits in the company:
  •  Highly-interesting jobs in a innovative product environment with a promising future.
  •  Attractive payment and relocation package.
  • Additional medical plan.

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.

Ai aplicat
Tools & Methodologies SW Engineer with Doors knowledge  -  Adecco Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles