Publicat 03 Mai 2019 | Reactualizat 02 Iun 2019 | Expiră 03 Iun 2019

Technical Lead - PHP

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Cautam un coleg cu care sa ne potrivim cultural si care sa aiba experienta tehnica necesara pentru proiectele noastre.

Dorim sa gasim pe cineva care:
- este independent, proactiv, cu spirit de initiativa
- este deschis sa evalueze alegerea tehnologica optima pentru un nou proiect chiar daca este ceva nou pentru el
- este interesat sa invete, sa se documenteze, sa se perfectioneze
- cauta un mediu in care sa se poata exprima liber, sa poata veni cu idei si sa poata contribui la toate activitatile firmei
- poate dezvolta o specificatie tehnica si poate contribui la o specificatie functionala, discuta eficient cu clientii nostri, stie sa structureze un raport si respecta calendarul asumat
- descrie eficient taskuri noi pentru membrii echipei, le urmareste realizarea, asigura supervizarea si asigura feedback si asistenta atunci cand este necesar
- isi asuma raspunderea pentru proiectul de care este responsabil si face tot posibilul, pin comunicare deschisa si proactiva, sa reduca impactul eventualelor probleme care apar
- este o combinatie armonica intre optimist si pragmatic. Stie ca succesul se poate obtine daca ai curaj sa faci lucrurile altfel decat au fost facute dar stie si ca exista riscuri nerezonabile
- isi poate estima bine efortul si poate evalua estimarile celorlalti colegi pentru a planifica un calendar pentru proiect
- a avut taskuri de coordonare tehnica, a atribuit si urmarit realizarea unor taskuri, a asistat si a dat feedback

Din perspectiva tehnica avem nevoie de cineva care:
- are experienta la nivel senior in PHP. Poate sa fi lucrat cu frameworks precum Zend, Symfony, Laravel, CMS de nivel enterprise precum Drupal, TYPO3 sau frameworks ecommerce precum Magento
- este confortabil cu JS, CSS3, HTML5
- este deschis sa invete si sa devina bun in TYPO3, platforma CMS enterprise care este folosita pe scara larga in tarile de limba germana si se extinde acum si in alte piete

Descrierea jobului

Postul implica atat activitati de coordonare cat si de implementare tehnica.
Coordonare echipa:
- Receptionarea si evaluarea cererilor noi de proiecte venite de la clienti. Clarificarea cerintelor. Colectarea si analiza estimarilor date de colegi pe fiecare componenta in parte
- Argumentarea tehnica a ofertelor
- Stabilirea calendarului proiectului si urmarirea respectarii lui
- Gestiunea activitatii in proiect - creare si asignare taskuri catre colegi, urmarirea statusului lor si a termenelor de realizare
- Realizarea si transmiterea de rapoarte de lucru

Coordonare tehnica si activitati de implementare:
- analiza tehnica a cerintelor proiectului impreuna cu echipa. Decizia tehnica atunci cand sunt mai multe alternative
- asistenta tehnica a colegilor din echipa
- implementare tehnica

Proiectele Arxia sunt in principal realizate folosind platforma CMS open source TYPO3 ( www.typo3.org) si Symfony.
Pentru acest post este necesara invatarea TYPO3 si coordonarea si implicarea directa in implementarea proiectelor TYPO3. Noul coleg va beneficia de suport direct dedicat pentru invatare in cele mai bune conditii.

Avem un program flexibil, o atmosfera colegiala si relaxata, suport direct disponibil permanent, sprijin pentru invatare si participare la evenimente.

Descrierea companiei

Arxia dezvolta proiecte web inca din anul 2000.
Suntem specializati in dezvoltare PHP, folosind TYPO3 pentru proiectele de tip CMS si in principal Symfony pentru alte proiecte.
Suntem prima companie care a introdus TYPO3 in Romania, in 2005, si ne-am castigat un renume international pe aceasta directie, atat ca performanta in implementarea proiectelor cat si ca implicare in comunitatea tehnica internationala. Organizam conferinta internationala "TYPO3 East Europe" (www.t3ee.org), la care suntem si sponsor Gold in fiecare an, organizam Code Sprints la Cluj cu participare internationala, coordonam "Community Expansion Committee" din cadrul TYPO3 Association, prin care derulam direct actiuni de promovare si consultanta in diverse tari.
In TYPO3 dezvoltam portaluri pentru clienti din Germania, Elvetia, Franta si alte tari, precum si pentru clienti directi din Romania. Unul din ultimele proiecte lansate este platforma INNO.ro
Arxia detine si dezvolta un portofoliu de produse proprii:
- www.PlanningWiz.com - floor planner online interactiv cu peste 500.000 utilizatori inregistrati si clienti corporate din intreaga lume
- www.ProcessPlayer.ro - platforma pentru gestiunea proceselor de achizitie publica, avand clienti multe institutii din Romania
- www.StartupManager.ro - sistem pentru gestiunea si monitorizarea proiectelor cu finantate prin programe nationale. Am dezoltat suportul pentru proiectele prin programul POR si prin StartUp Plus si urmeaza si altele.
Sprijinim activ debirocratizarea si digitalizarea Romaniei, organizam conferinte cu participarea Comisiei Europene ( pe teme precum Principiul Once-Only sau Facturarea electronica), participam in organismele nationale si internationale pentru dezvoltarea standardelor si in proiectele de realizare a strategiilor de informatizare pentru municipiile si judetele din Romania.

Expirat
Technical Lead - PHP  -  Arxia Srl

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles