Tax Specialist

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Bachelors in Commerce, Accounting, or MA in Taxation. Master's degree in the Accounting discipline.
  • Proven work experience in the Accounting department as a Tax Specialist, or a similar position.
  • An Accountant certification will be mandatory.
  • Extensive knowledge of accounting principles and procedures.
  • Sound knowledge and understanding of tax accounting, tax compliance, and all types of tax returns.
  • Proficient in Tax reporting software.
  • Good analytical and logical skills.
  • Excellent oral and written communication skills.
  • A sharp eye for details for accuracy.
  • Ability to meet deadlines.
  • Extraordinary mathematics and problem-solving skills.
  • Ability to multitasks efficiently.

Descrierea jobului

Our Accounting department is seeking for an experienced candidate to join us as a Tax Specialist.
To be successful as a tax specialist, you should be up-to-date with the latest technologies which assist in accounting duties, have an understanding of big data systems, and good communication skills. Ultimately, a tax specialist should have strong analytical skills, pay attention to detail, and the ability to manage your time efficiently.

If you think you are suitable for this job role as a Tax Specialist, then drop your resume today. We will be happy to onboard you.

Responsibilities:
  • Researching tax laws.
  • Assisting in IRS and state audits.
  • Gathering information and explaining options for best practice to clients.
  • Preparing quarterly and annual tax compliance.
  • Preparing federal and state income tax.
  • Ensuring that tax returns are filed in accordance with tax authorities.

Interbrands Orbico este unul dintre jucătorii importanți pe piața de distribuție FMCG din România. Parte din Grupul Orbico, suntem cel mai mare distribuitor FMCG din Europa, cu o prezență activă în 20 de țări.
Oferim soluții integrate de servicii pentru clienții noștri de la managementul brandurilor, vânzări până la servicii de mercantizare.

Ne mândrim cu o echipă de peste 2000 de oameni experimentați și dinamici ce pun pasiune în ceea ce fac și demonstrează constant dorința de a progresa.

Dacă vrei și tu să faci parte din povestea noastră, aplică la unul dintre joburile deschise!

POVESTEA TA DE SUCCES ÎNCEPE AICI.

ENJOY THE RIDE!

Publicat 25 Iul. 2022 Reactualizat 15 Aug. 2022 Expiră 24 Aug. 2022