SYSTEM ENGINEER

SUPERCOM SA - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Cerinte minime:
  • Studii superioare;
  • Experienta anterioara intr-un departament de suport tehnic;
  • Absolvent de studii superioare tehnice, Informatica, Automatica, Electronica sau domeniu similar;
  • Cunostinte echipamente hardware (PC, imprimante, echipamente de comunicație si dispozitive mobile);
  • Cunostinte retea
  • Cunostinte aplicatii si software Microsoft, HelpDesk (Manage Engine ServiceDesk, etc), Administratre casute de email(Exchange), Solutii Antivirus centralizat(BitDefender, Symantec, Eset, etc.), Solutii GPS, etc;
  • Experiența în utilizarea soft-urilor tip remote desktop;
  • Experienta practica in diagnosticarea și rezolvarea problemelor tehnice de baza;
  • Reprezinta un avantaj cunoasterea proceselor specifice suportului IT (incident management si problem management);
  • Calificare tehnica: Windows si/sau Linux - reprezinta un avantaj certificari recunoscute in domeniu IT
  • Atentie la detalii si abordarea problemelor din perspectiva utilizatorului;

Descrierea jobului

Responsabilitati:
  • Diagnosticarea, monitorizarea si incadrarea defectiunilor software si hardware semnalate de utilizatori.
  • Ofera consultanta tehnica in vederea solutionarii incidentelor hardware si software semnalate de catre utilizator;
  • Instaleaza, reinstaleaza, configureaza sisteme de operare, echipamente hardware precum si aplicatiile specifice companiei.
  • Administrarea si intretinerea sistemelor de stocare si a serverelor Windows si Linux – atat fizice cat si virtuale
  • Mentinerea si implementarea patch-urilor de securitate
  • Monitorizeaza job-urile de backup si arhivare si intervine de cate ori este necesar
  • Monitorizarea, updatarea si creerea de noi politici de domeniu.
  • Monitorizeaza toate aplicatiile existente in comanie.
  • Monitorizarea activa a echipamentelor de retea
  • Mentinerea la zi a topologiei retelei
  • Revizuirea alertelor generate de sistemele de monitorizare si prioritizarea acestora.
  • Generarea periodica de rapoarte specifice din fiecare aplicatie a companiei
  • Administreaza si monitorizeaza echipamentele de retea: routere, switch-uri si access point-uri;
  • Furnizeaza informatii necesare utilizatorilor despre aplicatii, serviciile IT precum si echipamentele hardware.
  • Documenteaza, pastreaza si raporteaza evidena tuturor cerintelor utilizatorilor si
    solutionarea acestora.
  • Utilizarea si intretinerea documentatiei tehnice necesare
  • Experienta - Entry (1-3), Middle (3-6 ani), Senior (6-10 ani)
Beneficii:
  • Salariu 600 – 1100 euro NET/luna
Publicat 21 iun. 2022 Reactualizat 21 iul. 2022 Expiră 21 iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos