Publicat 23 Feb 2021 | Reactualizat 09 Mar 2021 | Expiră 11 Mar 2021

Strategic Partnership Manager with start-up

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Experience & Background Requirements

  • University degree (economic or technical background preferably);
  • 3 + years in a role involved in innovation projects / personal entrepreneurship;
  • Knowledge of the startup ecosystem in Romania;
  • Good understanding of platform and ecosystem business models;
  • Experienced working with startups, scaleups and VCs;
  • Experiment designer that knows how to test ideas both online and offline;
  • Adaptability to failure;
  • Growth mindset;
  • Data-driven decision mentality and sound business judgment through analytical thinking;
  • Stakeholders management skills; experienced in dealing and persuading multi-cultural stakeholders;
  • An entrepreneurial spirited and driven self-starter, with a proven record of achieving results
  • Ability to internalize customer & stakeholder feedback and understand underlying problems that need to be solved
  • Continuous improvement mindset
  • Strong communication skills
  • Very good English skills

Descrierea jobului

The Innovation Specialist will be responsible for the success of the development, management, and implementation of partnerships with startups and scaleups.

Main responsibilities of the role will be: partnership development with startups and scaleups and business model innovation.

  • Active scouting for startups and scaleups based on the company’s strategic objectives.
  • Proposes partnership value propositions for the partners, in alignment with company’s interests and the existing portfolio of partners.
  • Harmonizes and manages all partnerships in a fair, transparent and responsible manner.
  • Has end to end ownership in integrating new startups in NN ecosystem and business model.
  • Analyzes manifested and unmanifested trends on the market.
  • Has the ability to understand the context in which NN innovates and makes recommendations based on this context.
  • Contributes to the definition and execution of the innovation strategy of the company for the next 12 months and looking forward in a 3 year horizon.
  • Has a very good understanding of customers and prospects.
  • Has/can easily develop a good understanding of the insurance market, NN peers and other disruptive competitors.
  • Has a strong connection with venture capitalists, accelerators and angel investors for the purpose of collaboration in order to obtain startup insights and potential leads for partnership.
  • Manages stakeholders’ expectations and can easily address barriers and challenges regarding the work of the team.
  • In charge with execution of the pilot initiatives from an operational and collaborative perspective: collaborates with members from different teams, designs the operational process and monitors the implementation of the pilots.
  • Evaluates pilot KPIs and makes recommendations for next steps.

NN este o companie de asigurări și managementul investițiilor, activă în peste 18 țări, cu o puternică prezență în Europa și în Japonia.

Grupul NN din România, include activitățile NN Asigurări de Viață și NN Pensii, companii lider pe piețele de profil, și NN Investment Partners, numărul patru în topul companiilor de administrare a fondurilor mutuale din România.

Pentru noi, NN reprezintă un capitol nou și interesant în viața companiei, cu noi oportunități de dezvoltare. Promisiunea noastră este că vom continua să fim alături de clienții, angajatii si colaboratorii noștri, un partener apropiat și de încredere. Valorile noastre de bază sunt: ne pasă, suntem transparenți, ne dedicăm.

Valorile noastre sunt expresia lucrurilor noastre dragi, a ceea ce credem și a obiectivelor noastre. Ne unesc și ne inspiră. Și ne determină comportamentul zi de zi.

NN Romania in cifre:

2,2 milioane clienți unici de asigurări de viață, pensii obligatorii și pensii facultative Cote de piață decembrie 2016:

• Asigurari de viata: 32,6%

• Pensii obligatorii (Pilonul 2) - 36,5% în funcție de active

• Pensii facultative (Pilonul 3) - 50,2% în funcție de active

Expirat
Strategic Partnership Manager with start-up  -  NN Asigurari de Viata

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles