Specialist SSM/SU si Mediu

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Absolvent studii superioare (Administratie, SSM, Economice, Tehnice, altele);
  • Autorizari si specializari in domeniile SSM, SU si Mediu;
  • Experienta de lucru de minim 2 ani in domeniile SSM, SU si Mediu
  • Prezinta avantaj: Curs Evaluator riscuri profesionale, Autorizare ca formator;
  • Cunoasterea limbii engleze, nivel mediu/avansat (Avantaj - cunoasterea limbii germane);
  • Foarte bune abilitati de utilizare a aplicatiilor computerizate (Excel, Word, PowerPoint);
  • Spirit analitic, precis, organizat si eficient;
  • Caracter deschis, empatic, care poate dezvolta bune relatii interumane.

Descrierea jobului

  • Realizeaza documentatiile prevazute de legislatia specifica pentru buna functionare a activitatii de SSM si SU;
  • Este responsabil de evaluarea riscurilor profesionale;
  • Asigura instruirea introductiva pentru noii angajati si cea periodica, in domeniul SSM si PSI;
  • Gestioneaza fisele individuale de instruire in domeniul SSM/ SU pentru toate departamentele;
  • Participa la identificarea pericolelor si evaluarea riscurilor de accident si imbolnavire profesionala;
  • Intocmeste dosare cercetare evenimente;
  • Creaza si integreaza instructiunile proprii pentru SSM, PSI si de Mediu solicitate atat de legislatia in vigoare cat si de sistemele de calitate si de mediu conform carora functioneaza societatea;
  • Face evaluarea impactului de mediu produs de companie si actioneaza in sensul reducerii si chiar al eliminarii lui, prin respectarea normelor legale;
  • Gestioneaza tratarea deseurilor conform legislatiei in vigoare;
  • Realizeaza si transmite online raportarile specifice activitatii de gestionare a deseurilor, ambalajelor, deseurilor menajere etc;
  • Verifica periodic, conform legislatiei in vigoare dotarile tehnice pentru prevenirea si stingerea incendiilor;
  • Organizeaza activitatile de instruire cu privire la exercitiile specifice situatiilor de urgenta (exercitii de alarmare cu iesire etc), in colaborare cu organele abilitate;
  • Convoaca CSSM si participa la sedintele de CSSM;
  • Reprezintă societatea în cazul inspecțiilor de la autorități;
  • Participa activ si direct la toate auditurile specifice, venite din partea autoritatilor sau a clientilor, privind SSM, SU si/sau Mediu si gestionarea deseurilor;
  • Mentine si actualizeaza manualul HSE al companiei;
  • Implementeaza si mentine certificarea ISO 14001;
  • Respecta, implementeaza si imbunatateste procedurile interne de lucru din domeniul HSE.

With a planned turnover of around EUR 750 million in the current financial year, the Aenova Group is one of the leading companies in the global pharmaceutical and healthcare industry.

The group’s portfolio of services covers the entire value chain for the development and production of all the main dosage forms and product groups in the field of medicines and dietary supplements.

The Aenova Group’s high standards of quality, innovative technologies and clear vision for the future have enabled it to become European market leader in the business-to-business field.

The company, which has its headquarters near Munich, operates 29 sites in eleven countries throughout the world.

More than 4500 employees contribute to the group’s success.

Publicat 30 aug. 2021 Reactualizat 27 sept. 2021 Expiră 29 sept. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos