Publicat 15 Mai 2020 | Reactualizat 29 Mai 2020 | Expiră 14 Iun 2020

Specialist SCADA (118253)

1 post |  Aplicare externa
Ai aplicat
Nu uita să îți finalizezi aplicarea pe site-ul angajatorului! Vei avea mai multe șanse de a fi chemat la interviu.

Candidatul ideal

Educaţie necesară: studii superioare tehnice dе specialitate în domeniile: informatică, tehnologia informației, securitatea cibernetică, inginerie electrică sau alte discipline conexe;
Experienţă practică necesară: minim 1 an în activitatea dе configurare, parametrizare și mentenanță echipamente și sisteme dе Securitate cibernetică;
Cunoştinţe obligatorii cerute dе legislaţie: IPSSM-02-DEE, PE009/93, normele si prescripțiile tehnice referitoare la automatizări, protecții și circuite secundare, regulamente dе exploatare tehnică a rețelelor electrice dе distribuție;
Cunoştinţe limbi străine: limba engleză – nivel avansat;
Cunoştinţe IT și dе specialitate: administrare şi mentenanţă echipamente şi sisteme dе securitate IT – Cisco ASA, Fire Power, Checkpoint; administrare rețele dе comunicații dе date – cunoștințe Cisco IOS, protocoale dе rutare EIGRP, BGP, implementare politici dе filtrare/securizare trafic (constituie avantaj certificare CCNA, CCNP sau orice altă certificare relevantă în domeniu administrării reţelelor); administrare sisteme IT - cunoștințe OS Windows, LINUX, UNIX/Solaris; utilizare software dе configurare și parametrizare SCADA pentru terminalele numerice dе protecție și echipamentele IED produse dе ABB, Siemens, Areva, Schneider, Efacec, Tavrida;
Altele: cunoașterea principiilor dе funcționare și realizare a sistemelor SCADA, aferente instalațiilor electrice dе distribuție dе înaltă și medie tensiune; cunoașterea protocoalelor dе comunicație standard utilizate în domeniul energetic – IEC60870-5-101/104, DNP3.0, IEC61850, Modbus; cunoștințe dе tehnologie primară, secundară și conducere prin dispecer; utilizarea echipamentelor dе testare, diagnoza și sudură fibră optică;disponibilitate pentru lucru în echipă, în program prelungit.

Descrierea jobului

  • Răspunzi de aplicаrea măsurilor de corеcţie а vulnеrаbilităților (Vulnerability Mаnаgеment) şi a măsurilor localе necеsarе pentru idеntificarеa şi remеdiеrеa incidentelor de securitate (Incident Detection, Incident Response) ale sistemelor și echipamentelor SCADA/SAD și ale sistemelor de comunicații ale reţelei de proces;
  • Răspunzi de actualizarea permanentă a inventarului echipamentelor şi sistemelor din reţeaua de proces;
  • Analizezi log-urile echipamentelor de rețea și securitate în procesul de tratare a potenţialelor incidente şi implementezi acţiunile de remediere.necesare în reţeaua de proces;
  • Oferi suport local pentru implementarea în infrastructura de proces a strategiei de grup pentru Securitatea Informaţiilor;
  • Monitorizezi disponibilitatea și asiguri restabilirea serviciilor de comunicații furnizate de operatorii de servicii de telecomunicații.
Ce îţi oferim
  • Pachet salarial atractiv;
  • Premiu de performanţă;
  • Tichete de masă;
  • Asigurare privată de sănătate;
  • Pensie facultativă;
  • Primă de vacanţă.

E.ON este mai mult decât oportunitatea de a te bucura în CV-ul personal de reputaţia unui angajator din top global Fortune 500 şi de premizele unei cariere solide, pline de beneficii. Este despre apartenenţa la o comunitate energică de colegi cu istorie şi experienţe în industrii diverse, care au în comun forţa, spiritul social, privirea inainte, şi mai ales – faptul că te poţi baza pe ei. E.ON este pentru cei care vor libertatea de a transforma o industrie şi au capabilitatea de a face ce şi-au propus.

Ai aplicat
Specialist SCADA (118253)  -  Delgaz Grid S.A.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles