Publicat 21 Iun 2020 | Reactualizat 06 Iul 2020 | Expiră 21 Iul 2020

SPECIALIST-RESPONSABIL TRANSPORT

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 2 ani experiență în Administrativ / Logistica, Transport / Distributie

Candidatul ideal

Colegul nostru nou SPECIALIST-RESPONSABIL TRANSPORT va avea urmatoarele calitati: istoric stabil la locurile anterioare de munca, persoana punctuala, profesionista, proactiva, cu initiativa si avand capacitatea de a lucra independent pentru gestionarea buna a posibilelor situatii dificile, abilitatea de a lua deciziile corecte la timp si de a cunoaste prioritizarea urgentelor, cu simt organizatoric si de planificare dezvoltat pentru nedepasirea termenelor limita si asigurarea fluxului rapid si corect in derularea transportului. Va avea capacitatea de analiza si sinteza, abilitati dezvoltate de comunicare pentru o interactiune optima cu colegii si partenerii companiei, va fi rezistent la stres in perioadele aglomerate si va respecta procedurile interne oferind solutii de optimizare. Va fi un bun negociator si va gestiona contractele existente si pe cele noi.

Cerinte:

  • Experienta de minim 2 ani in organizarea transporturilor interne si internationale FTL/ LTL, rutare, planificare, optimizare transport, control costuri aferente
  • Cunostinte legate dе Conventia CMR, timpii dе conducere si legile dе transport în vigoare
  • Cunostinte legate de restrictii de acces si planificarea camioanelor corespunzator
  • Limba engleza (scris, vorbit, citit)
  • Cunostinte bune operare MS Office Microsoft Excel, Word, Outlook
Avantaje: experienta program operare, facultate admisa (preferabil cu specific transport, economic), recomandari

Descrierea jobului

SPECIALIST-RESPONSABIL TRANSPORT Responsabilitati principale:

  • Verificarea pe parcursul zilei, a urmatoarelor comenzi de incarcare/ livrare
  • Stabilirea rutelor de transport si a camioanelor necesare incarcarii
  • Optimizarea spatiului disponibil in camioane
  • Trimiterea catre furnizori a comenzilor pentru transportul de marfa si programarea camioanelor la depozitele de incarcare/ descarcare
  • Urmarirea incarcarilor/ descarcarilor camioanelor conform programarii initiale
  • Urmarirea rutelor de transport, anticiparea si rezolvarea problemelor aparute pe parcurs, asigurarea descarcarii la destinatii in conditii optime
  • Avizarea departamentelor interesate de evenimentele aparute in timpul transportului
  • Eficientizarea costurilor de transport
  • Verificarea facturilor emise de transportatori, reglarea discrepantelor si trimiterea lor catre departamentul financiar
  • Verificarea respectarii procedurilor agreate cu transportatorii
  • Intocmirea black-list soferi necorespunzatori
  • Verificarea actelor de livrare trimise pe retur si avizarea departamentelor interesate de eventuale discrepante
  • Intocmirea rapoartelor si a bazelor de date interne solicitate de catre seful ierarhic
  • Gestionarea bazei de date a transportatorilor existenti si mentinerea unei legaturi optime cu furnizorii
  • Verificarea in permanenta a pietei si cautarea furnizorilor noi
  • Asigurarea lunara a introducerii de noi contracte de transport in baza de date respectand marja maxim admisa de seful ierarhic privind cost-calitate.
  • Intocmirea actelor necesare efectuarii operatiunilor vamale si asigurarea vamuirii rapide a produselor
  • Activitati conexe; indeplinirea sarcinilor conform fisei postului
Oferta:
  • Salariu si mediu de lucru atractive
  • Motivatia lucrului alaturi de o echipa profesionista si proactiva in cadrul Departamentului de Logistica in dezvoltare
  • Parte dintr-o companie de prestigiu

Ierarhie:
Va fi subordonat/a Directorului de Logistica

Ferroli Romania a fost infiintata in 1998 si functioneaza ca filiala nationala a Grupului Ferroli.

Fiind una dintre cele mai importante filiale din cadrul Grupului in continua crestere, compania noastra gestioneaza si alte tari de distributie HU, SK, CZ, Republica Moldova si furnizeaza toata gama de produse brand Ferroli in domeniile: Incalzire Rezidentiala/ Industriala, Climatizare Rezidentiala/ Industriala, Sisteme Solare, Pompe de caldura.

Ne gasiti pe pagina de Facebook Ferroli Romania si puteti accesa site-urile noastre pentru mai multe detalii:

www.ferroli.ro www.ferroli.com

In cazul in care aplicati pentru acest post, va informam ca vom prelucra datele Dvs. cu caracter personal incluse in CV-ul transmis, strict in scopul procesului de selectie a candidatilor. Pentru orice informatii cu privire la protectia datelor, ne puteti contacta la adresa de email: dataprotection-office@ferroli.com

SPECIALIST-RESPONSABIL TRANSPORT  -  Ferroli Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles