Publicat 03 Ian 2019 | Reactualizat 31 Ian 2019 | Expiră 03 Feb 2019

Specialist reposesie bunuri - Biroul Colectare și Reposesie

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Acest rol este pentru tine dacă ai:

  • Experienţă într-un rol similar (minim 2 ani) – experiența într-o companie de leasing reprezintă un avantaj;
  • Capacitatea de a lucra în condiţii de stres;
  • Abilitatea de a lucra atât individual cât și în echipă;
  • Flexibilitate, capacitate de adaptare rapidă;
  • Capacitatea de a asimila facil noi cunoștințe;
  • Limba engleză la un nivel mediu.

Descrierea jobului

Ce vei face în acest rol?

  • Vei acorda asistență telefonică debitorilor din portofoliu;
  • Vei gestiona relațiile cu firmele de recuperare în vederea optimizării activităților specifice colectării creanțelor și/sau reposesiei bunurilor, monitorizând permanent costurile generate de aceste relații contractuale;
  • Vei efectua reposesia bunurilor imobile și mobile care provin din contracte de leasing încheiate cu utilizatori BCR Leasing, vei completa procesele verbale de predare primire și vei înregistra în sistemul informatic toate operațiunile întocmite, conform procedurilor interne;
  • Vei introduce instrumente de plată lăsate drept garanție în momentul semnării contractelor de leasing, vei asigură întocmirea borderourilor aferente acestor instrumente și urmărirea decontării lor;
  • Vei înregistra în sistemul informatic toate operațiunile întocmite în vederea externalizării către firmele de recuperare a lucrărilor de recuperare, precum și gestionarea documentelor rezultate în procesul de recuperare;
  • Vei asigura întocmirea și transmiterea către utilizatori a răspunsului la solicitările primite;
  • Vei asigura monitorizarea îndeplinirii condițiilor în cazul înțelegerilor de plată cu debitorii/ codebitorii/ garanții;
  • Vei încheia înțelegeri de plată cu debitorii/codebitorii/garanții;
  • Vei gestiona portofoliul de clienți aflați în insolvență;
  • Vei asigura recepția și depozitarea conform procedurilor în vigoare, a bunurilor ce fac obiectul contractelor de leasing, ai căror utilizatori solicită predarea bunurilor sau încetarea contractelor de leasing;
  • Vei asigura întocmirea documentațiilor necesare depunerii plângerilor penale;
  • Vei efectua vizite la adresele debitorilor/codebitorilor/garanților din portofoliul alocat;
  • Vei întocmi documentațiile necesare deschiderii executării silite pentru diferența de debit aferentă contractelor ale căror bunuri au fost reposedate și înaintarea acestor documentații către Departamentul Juridic;
Ce îți oferim?
  • Oportunitatea de a lucra într-un mediu de lucru dinamic și profesionist;
  • Oportunităţi de dezvoltare profesională și personală;
  • Pachet salarial motivant.

Descrierea companiei

De ce BCR Leasing?
Dacă îţi doreşti să te afli în locul în care cei mai buni oameni lucrează cu mândrie şi plăcere, alătură-te unei echipe inovative, entuziaste, care caută şi sprijină cele mai bune idei!

BCR LEASING IFN este prezentă pe piaţa românescă a leasingului din anul 2001, ca subsidiară a Băncii Comerciale Române, parte a puternicului grup financiar central-european ERSTE Group.

Compania oferă în prezent o gamă completă de servicii de leasing financiar. BCR LEASING IFN este o companie orientată spre client, preocupată permanent de inovaţie, calitate şi de adaptare a produselor şi serviciilor sale la cerinţele pieţei.

Expirat
Specialist reposesie bunuri - Biroul Colectare și Reposesie  -  BCR Leasing IFN SA