Specialist ofertare echipamente HVAC - Bucuresti

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere

Candidatul Ideal

  • Studii superioare tehnice, preferabil in domeniul instalatiilor HVAC;
  • Minimum 2 ani experienta pe o pozitiei similara;
  • Competente certificate Uptime Institute sau similar;
  • Cunostinte sisteme climatizare si ventilatie;
  • Cunostinte avansate de utilizare MS Office;
  • Bune abilitati de comunicare si organizare;
  • Cunostinte de limba engleza;
  • Perseverenta;
  • Familiarizat cu echipamentele si furnizorii de echipamente pentru instalatii HVAC

Descrierea jobului

Postul se subordoneaza Managerului Departamentului Ofertare
  • Studiaza documentatia (caiete de sarcini, fise de date, planuri, memoriu tehnic) predata de beneficiar sau pusa la dispozitie de colegii din departamantul de vanzari;
  • Stabileste strategia pentru intocmirea documentatiei de prezentare a ofertei, tinand cont de cerintele transmise de beneficiar si politica firmei pentru intocmirea ofertelor;
  • Contacteaza si negociaza conditii comerciale cu furnizori interni;
  • Intocmeste oferta tehnico-economica in conformitate cu cerintele documentatiei primite;
  • Raspunde tuturor solicitarilor beneficiarului in vederea transmiterii clarificarilor pentru oferta predata catre acesta;
  • Participa, daca este solicitat, la toate negocierile ce vizeaza sustinerea ofertei si a cotatiilor de pret din oferta intocmita si predata beneficiarului;
  • Asigura suport tehnic de specialitate sefilor de santier pentru lucrarile ofertate;
  • Receptioneaza documentatia tehnica folosita drept baza pentru ofertare (specificatii functionale, diagrame, interconexiuni etc) si o aduce in parametrii necesari pentru prezentare (inregistrare in sistemul intern);
  • Evalueaza datele existente si asigura existenta tuturor informatiilor complementare necesare intocmirii ofertei;
  • Stabileste solutia tehnica si elaboreaza diagrama functionala a procesului / instalatiei;
  • Intocmeste notele de calcul - reprezinta un avantaj cunoasterea unui soft de calcul de specialitate;
  • Actualizeaza datele economice pentru subansamblurile ofertei, gestionand atat baza interna existenta cat si cererile de oferta proprii;
  • Tehnoredacteaza oferta din punct de vedere tehnic si comercial: pentru partea tehnica va realiza GA (general arrangement) in Acad / Inventor pentru echipamentele HVAC, pentru partea comerciala va actualiza permanent baza de date interna si va tine legatura cu frunizorii de echipamente;
  • Optimizeaza solutiile tehnico-economice ale proiectelor si sustine solutiile propuse

Beneficii:
  • Venituri motivante
  • Transport asigurat
  • Training inclus
  • Mediu de lucru profesionist
  • Card privat de sanatate

MIT CLIMA DISTRIBUTION este o companie cu capital privat, lider in Romania in domeniul importului si distributiei de echipamente HVAC produse de Mitsubishi Electric, Climaveneta, Hisense, Airwell, Stulz, Vortice si HiDew.

Publicat 5 mai 2022 Reactualizat 19 mai 2022 Expiră 4 iun. 2022